Β’ Εθνική (3ος όμιλος / Playoffs): Άλωσε τα Γιάννενα η Δόξα Λευκάδας!

Η Δόξα Λευκάδας έκανε αυτό που ουδείς κατάφερε όλη τη χρονιά. Υποχρέωσε το Βίκο στην πρώτη του εντός έδρας ήττα με 80-77 στην παράταση και με 3-2 νίκες πήρε την πρόκριση για τους τελικούς των playoffs της Β’ Εθνικής, όπου περιμένει από το περασμένο Σάββατο (8/4) η Γέφυρα!

Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου έλεγξε εξ αρχής το ματς, αφού έκλεισε την 1η περίοδο με προβάδισμα 15 πόντων (11-26) και το διατήρησε με νύχια και με δόντια μέχρι το 34’, όταν ο Βίκος προηγήθηκε για πρώτη φορά με 58-57. Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν μάλιστα να βρίσκονται πιο κοντά στη νίκη-πρόκριση με λιγότερο από δύο λεπτά να απομένουν για τη λήξη, όταν απομακρύνθηκαν με 68-63.

Η Δόξα όχι μόνο δεν λύγισε, αλλά κατάφερε να προηγηθεί κιόλας με 68-69 στα τελευταία δευτερόλεπτα, πριν κερδίσει ο Μαυρογιάννης φάουλ πάνω σε προσπάθεια για τρίποντο μόλις 0,4’’ πριν από τη λήξη! Ο γκαρντ του Βίκου έχασε όμως τις πρώτες δύο βολές, ευστόχησε στην τρίτη και έστειλε έτσι τον αγώνα στην παράταση (69-69).

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Δόξα ήταν η ομάδα που είχε σταθερά το προβάδισμα και προηγήθηκε με 70-74 στο 43’ και με 75-79 στα 40’’. Ο Κουρτίδης δεν μπόρεσε να “καθαρίσει” το ματς στα 19’’, όταν έκανε το σκορ 77-80 με 1/2 βολές, αφήνοντας την… πόρτα ανοιχτή στο Βίκο. Τόσο ο Τσιλούλης, όμως, όσο και ο Καλαμπάκας, ήταν άστοχοι στα τρίποντα για την ισοφάριση…

Βίκος Ιωαννίνων – Δόξα Λευκάδας 77-80 (παρ.)
Διαιτητές: Αγραφιώτης Ι., Λουλουδιάδης, Σιταρίδης
Δεκάλεπτα: 11-26, 32-43, 49-53, 69-69 (κ.α.), 77-80
Βίκος Ιωαννίνων (Κωστόπουλος): Γυφτάκης, Αναγνωστάκης 7 (1), Μαυρογιάννης 22 (4), Ιωαννίδης, Τσιλούλης 16, Πάτρας 13, Καλαμπάκας 4, Σταυρόπουλος 2, Κοτσάνος, Τζόρτζεβιτς-Μαρίνκοβιτς 13 (2).
Δόξα Λευκάδας (Καλαμπάκος): Χείλαρης 20 (3), Σταματέλος, Βακουφτσής 12 (1), Ντόβας, Τσιαβές 6, Τζόλος 19 (1), Μανάκας 11, Κουρτίδης 5, Βούγιοβιτς 4, Βαγενάς 3 (1).