Β’ Εθνική (4ος όμιλος / 17η αγωνιστική): Απίστευτη ανατροπή της ΧΑΝΘ με 0-14 στα τελευταία 9 λεπτά!

Το “διπλό” της 17ης αγωνιστικής πέτυχε στον 4ο όμιλο της Β’ Εθνικής η ΧΑΝΘ, η οποία δεν δέχτηκε ούτε πόντο στα τελευταία 9 λεπτά της αναμέτρησης και υποχρέωσε τον Πανσερραϊκό στην πρώτη του εντός έδρας ήττα έπειτα από 4 συναπτές νίκες με 54-51!

Οι Σερραίοι προηγήθηκαν με 17-9 στο 9′, εντούτοις οι Θεσσαλονικείς ξαναμπήκαν γρήγορα στο παιχνίδι και πήραν το προβάδισμα με 20-21 στο 15′. Τα “λιοντάρια” δεν έχασαν πάντως τον έλεγχο. Αντιθέτως, ανέκτησαν άμεσα το προβάδισμα και ξέφυγαν με 51-40 στο 31’05”, πριν επέλθει το απόλυτο μπλακ-άουτ. Ο Πανσερραϊκός δεν έβαλε ούτε πόντο στα τελευταία 8’55”, καθώς η ΧΑΝΘ ολοκλήρωσε το ματς με σερί 0-14 και στο τέλος πήρε τη νίκη χάρις στο εκτός ισορροπίας δίποντο του Χιτικούδη 1’22” πριν από τη λήξη. Ο Τσιρογιάννης έγραψε το τελικό σκορ με 1/2 βολές 16,6” πριν από τη λήξη, αφού το τρίποντο του Μάντζιου στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο.

Από εκεί και πέρα, η Γέφυρα παρέμεινε στο κυνήγι της 1ης θέσης μετά τη νίκη επί των Μαχητών Πειραματικού Πεύκων με 68-61, καλύπτοντας μάλιστα και τη διαφορά με την οποία είχε ηττηθεί στον 1ο γύρο (70-72). Η Γέφυρα δεν άρχισε καλά το παιχνίδι (17-25 στο 10′), ωστόσο το ισορρόπησε γρήγορα, πήρε σταδιακά τον έλεγχο και στο τέλος πανηγύρισε την 7η νίκη της σε 8 εντός έδρας αγώνες, αφήνοντας παράλληλα ακόμα πιο μακριά από την 1η θέση τους Μαχητές.

Στο μεταξύ, ούτε η φορμαρισμένη ΔΕΚΑ (προερχόταν από 3 διαδοχικές νίκες) μπόρεσε να ανακόψει την πορεία του Μακεδονικού, ο οποίος επικράτησε εύκολα με 71-52, παρά την απουσία του Τσακαλέρη. Ένα ξέσπασμα στην 3η περίοδο αποδείχθηκε αρκετό για την ομάδα του Δημήτρη Γεροφώτη, η οποία αριθμεί πλέον 5 σερί νίκες και παραμένει αήττητη εντός έδρας (8-0).

Τα βρήκε σκούρα, αλλά επέστρεψε στις νίκες ο Λεύκιππος έπειτα από 3 σερί ήττες, καθώς κατέβαλε στην παράταση την Σταυρούπολη με 83-77. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 8′ με 11-22 χάρις σε ένα εντυπωσιακό σερί 0-18 και διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα μέχρι τα τέλη της 3ης περιόδου, όταν ο Λεύκιππος έβαλε 7 αναπάντητους πόντους και έκλεισε το δεκάλεπτο με το προβάδισμα (55-52).

Στην 4η περίοδο οι Ξανθιώτες προηγήθηκαν με 72-67 στο 38′, ωστόσο ο Τζοβάρας έστειλε το ματς στην παράταση με λέι-απ 35,3” πριν από τη λήξη. Στο έξτρα πεντάλεπτο ένα τρίποντο του Χρήστου 1’46” πριν από τη λήξη έκανε το σκορ 80-75 και το γκολ-φάουλ του Μπουτσακτσή στα 54,4” έγυραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων. Τέλος, ο Ερμής Λαγκαδά νίκησε εύκολα τον Πολύγυρο 80-54 στη Χαλκιδική.

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής

Γέφυρα – Μαχητές Πειραματικό Πεύκων 68-61
Μακεδονικός – ΔΕΚΑ 71-52
Λεύκιππος Ξάνθης – Σταυρούπολη 83-77 (παρ.)

Οι τέσσερις πρώτες ομάδες συμμετέχουν στα play off ανόδου
  Οι ομάδες από τις θέσεις 7-10 συμμετέχουν στα play out, με τις δυο ηττημένες να υποβιβάζονται στην Γ’ Εθνική
  Η τελευταία ομάδα υποβιβάζεται κατευθείαν στην Γ’ Εθνική

Τα φύλλα αγώνα

Διαιτητές: Ευφραιμίδης Σ., Παπαγερίδης, Δέλλας
Δεκάλεπτα: 17-25, 34-37, 50-49, 68-61
Γέφυρα (Τζιβάνης): Κελεσίδης, Ζεϊμπέκης, Μπάρμπας, Σαμαράς 3 (1), Φόρογλου 12 (2), Χρυσόπουλος 16 (1), Σιώπης 17 (2), Κουτουξίδης 3 (1), Αλευρίδης, Καλαϊτζίδης 10 (2), Οκλαλιώτης, Λαζάρου 7.
Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (Μελετιάδης): Γεωργίου 7 (1), Τσιμερίκας 4, Ματενίδης 8 (1), Στεφανίδης 8, Νώτης, Παπασάβογλου 19 (3), Κιγμέτογλου 7, Μισαηλίδης, Χαραλαμπίδης 8, Χαρίτογλου, Δάρατζης, Βαϊντερλής.

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου, Εκίζογλου, Κωνσταντινέλης
Δεκάλεπτα: 16-14, 35-25, 52-40, 71-52
Μακεδονικός (Γεροφώτης): Αμπαράς 4, Παπασάβογλου Αρ. 8 (1), Βακουφτσής, Στρυβάκης, Τραπεζάνογλου, Γαλανίδης 21 (5), Χατζημιχαηλίδης 6, Φλιάτης Ι. 14 (1), Φωταρούδης 2, Φλιάτης Γ. 10, Κόκκιος 6.
ΔΕΚΑ (Νικολαϊδης): Τουλούπης 7, Βογιατζής 3, Καπετάκης 8 (2), Τσιροπούλης Μ. 4, Μουτάφης, Σουτζόπουλος 14, Πατρίκης 8 (1), Πούντος, Νταρατάνας, Καλαποθαράκος 4, Στράντζαλης, Κόνσουλας 4 (1).

Διαιτητές: Ελευθεριάδης, Παπαγεωργίου, Θεοδωρίδης
Δεκάλεπτα: 17-11, 31-25, 45-38, 51-54
Πανσερραϊκός (Κακιούζης): Αχτσής 3 (1), Γρίψιος 3 (1), Μιλόσεβιτς 3 (1), Γεωργιανός 12 (2), Χριστοδούλου 3, Κεραμάρης 10, Μάντζιος 15, Ντίνος, Χατζόπουλος 2.
ΧΑΝΘ (Καραπιπερίδης): Βλάσιος 3, Τσιρογιάννης 10, Ιωάννου 6, Αλτίνης 7 (1), Μπρόζος 12 (1), Ζιάκας, Ζωΐδης 4, Τσιριλάκης, Χιτικούδης 12.

Διαιτητές: Ξενικάκης, Νέδογλου, Καντζουρίδης
Δεκάλεπτα: 17-24, 36-41, 55-52, 73-73 (κ.α.), 83-77
Λεύκιππος Ξάνθης (Παπαδόπουλος): Καντά 11, Παπαδόπουλος, Παλλάκης 12, Μακαρατζής 15 (1), Δεληγιάννης, Τσαλαπάτας, Τσίλογλου, Κατσαμούρης 22 (1), Μπουτσακτσή 15, Μαλανδρής 4 (1), Χρήστου 4 (1), Κάλτσος.
Σταυρούπολη (Νίκου): Τζοβάρας 10, Μητρόπουλος 14 (1), Βουρτζούμης, Φωτιάδης, Κουντουραντζόγλου, Λεπτοκαρίδης 2, Κυλαντωνίδης, Χολέβας 12, Δασκαλόπουλος 8, Παπαπασχάλης 12 (1), Γκαβέζος, Κακαρούδης 19 (1).

Διαιτητές: Σιταρίδης, Κώνης, Καραβάς
Δεκάλεπτα: 8-20, 24-43, 43-66, 54-80
Πολύγυρος (Μπιτζάνης): Σμυρλής 7 (1), Γαϊτάνης 7 (1), Μπρουκς 9, Αρχοντακάκης 6, Καναράς, Τσοπουρίδης 6, Γούτας, Παπαδόπουλος 14 (1), Χατζηλάμπρου 2, Σαμαράς, Συμεών 3, Φουρκιώτης.
Ερμής Λαγκαδά (Παρίτσης): Τσακάλης, Χρυσανθάκης, Μάρουσιτς 2, Νούτσιας 2, Παϊτάρης 3 (1), Γκέλιος 3, Καμαριώτης 15 (3), Λογοθέτης 34, Ανδρέου 3, Παπαδόπουλος 13 (1), Γκοτζαμανίδης 5 (1).