Β’ Εθνική (4ος όμιλος / 19η αγωνιστική): Δια πυρός και σιδήρου ο Πανσερραϊκός

Άλλη μία… αγχώδη νίκη πρόσθεσε στο σακούλι του ο Πανσερραϊκός, ο οποίος επικράτησε της ΔΕΚΑ με 57-54 για τη 19η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Β’ Εθνικής, αλλά έχασε τον Μιλόσεβιτς με τραυματισμό από την 1η περίοδο.

Σε ένα ματς με μεγάλες διακυμάνσεις (17-10 στο 9′ με σερί 9-0, 20-24 στο 14′, 42-35 στο 24′, 42-45 στο 29′ με σερί 0-10) η νεανική ΔΕΚΑ ήταν αυτή που απέκτησε ένα προβάδισμα πέντε πόντων στην 4η περίοδο (45-50 στο 34′), το οποίο όμως δεν κράτησε πολύ. Οι Θεσσαλονικείς “κόλλησαν” για ώρα στην επίθεση και τα “λιοντάρια” απάντησαν με εννέα διαδοχικούς πόντους, με συνέπεια να προηγηθούν με 54-50 στο 28′ και με 56-52 στα 25,9” πριν από τη λήξη.

Ο Κόνσουλας μείωσε το σκορ γρήγορα και στη συνέχεια ο Γεωργιανός είχε 0/2 βολές με 7,7” να απομένουν, ωστόσο ο Χριστοδούλου μάζεψε το πιο κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ του αγώνα και ο Μάντζιος διαμόρφωσε το τελικό σκορ με 1/2 βολές στο 1,1” πριν από τη λήξη. Το τρίποντο του Κόνσουλα πίσω από το κέντρο στην εκπνοή ήταν εμπρόθεσμο, όχι όμως και εύστοχο, με αποτέλεσμα η ΔΕΚΑ να υποστεί την 3η συνεχόμενη ήττα της.

Πανσερραϊκός – ΔΕΚΑ 57-54
Διαιτητές: Χατζημπαλίδης, Λυγούρας, Ισιγώνης
Δεκάλεπτα: 17-15, 37-30, 43-45, 57-54
Πανσερραϊκός (Κακιούζης): Αχτσής, Μιλόσεβιτς 2, Γρίψιος 11, Γεωργιανός 7 (1), Χριστοδούλου 8, Κεραμάρης 14 (1), Μάντζιος 7, Ντίνος 8 (2).
ΔΕΚΑ (Νικολαΐδης): Τουλούπης 3, Καπετάκης 4, Τσιροπούλης, Σουτζόπουλος 10 (1), Πατρίκης, Καλαποθαράκος 4, Λιοτόπουλος 29 (2), Κόνσουλας 4.