Γ’ Εθνική (2ος όμιλος / εξ αναβολής ματς): Πήρε το “θρίλερ” το Πέρα, “διπλό” πρωτιάς η Αναγέννηση

Εύκολα ή δύσκολα τα φαβορί επιβίωσαν στα δύο εξ αναβολής παιχνίδια που έγιναν σήμερα (24/2) για τη 16η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Η Αναγέννηση είχε σε τρομερή μέρα τον Κουρέπη (40π.), επικράτησε εκτός έδρας του Κορωπίου με 78-69 και βρίσκεται ακόμα πιο κοντά στην εξασφάλιση της 1ης θέσης στην κανονική περίοδο. Οι Κρητικοί ξέφυγαν από την 1η περίοδο με διψήφια διαφορά (7-19) και δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα μέχρι τέλους, παρότι το Κορωπί πλησίασε μέχρι και τους δύο πόντους στο 3ο δεκάλεπτο (46-48). Στο τέλος η Αναγέννηση στάθηκε πάντως ψύχραιμη και υποχρέωσε τους γηπεδούχους σε 5η ήττα στη σειρά -και 4η εντός έδρας.

Το Πέρα, από την άλλη, κατέβαλε τον Πανναξιακό με 93-91, σημείωσε την 4η διαδοχική εντός έδρας νίκη του και υποχρέωσε τους νησιώτες στην 1η τους ήττα έπειτα από 5 συνεχόμενες νίκες. Ο Πανναξιακός προηγήθηκε μάλιστα με 61-69 στο 28′ και είχε σε αρκετές περιπτώσεις το προβάδισμα στην 4η περίοδο, ωστόσο στο τέλος το ματς κρίθηκε στο φινάλε, κι ενώ 1’01” πριν από τη λήξη ο Ρούζιος ισοφάρισε το σκορ (91-91).

Το τελικό σκορ έγραψε εν τέλει ο Κακαργιάς με 2/2 βολές 24,8” πριν από το τέλος, έπειτα από αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε από τον Σίμοβιτς. Στην επαναφορά των γηπεδούχων ο Μπούσι ήταν άστοχος και ο Πανναξιακός είχε άλλη μία ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι, ωστόσο το ανοιχτό τρίποντο του Μάκαρη ήταν άστοχο.

Πέρα – Πανναξιακός 93-91
Διαιτητές: Καραμπιτσάκος, Τσίγκου

Δεκάλεπτα: 27-23, 49-47, 72-73, 93-91
Πέρα (Χολέβας): Βλάχος 11 (1), Καψαρίδης 8, Δάνα 23 (4), Κακαργιάς 10 (2), Μπούσι 12, Ζούκας 6, Ανδρεόπουλος 14, Δημητρίου 5, Δαλαμπέκης 3 (1), Ντόλγκαν 1.
Πανναξιακός (Βάβουλας): Πολίτης 2, Ρούζιος 7 (1), Πουρνάρας 6, Μάκαρης 6, Καραγκιολίδης 12 (2), Δημάκος 3 (1), Σίμοβιτς 26, Μυλωνάς, Ψαρόπουλος 30 (4).

Κορωπί – Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου 69-78
Διαιτητές: Τσάλας, Μύζικας
Δεκάλεπτα: 14-23, 33-40, 55-62, 69-78

Κορωπί (Δρακόπουλος): Τίλη 5 (1), Ανδρακάκος 9 (1), Μιχαλάς, Παπαϊωάννου 2, Μαρκομιχάλης 8, Μπελίτσης 30 (3), Καμπάνοφ, Θεοχάρης, Μουζουράκης, Σιδέρης 7, Τσολάκης 8 (1).
Αναγέννηση (Παπαδάκης): Μητρόπαπας 9 (1), Κριθινάκης 4, Καμπιτάκης 3, Καλογεράκης 1, Κουκιαδάκης, Μαραγκάκης 16 (3), Κολαρετάκης, Σπυριδάκης 4, Κουρέπης 40, Βερτούδος 1, Ραζής.

12 ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 20 18 3 14 1 1111 1271 -160

1) Στα play offs συμμετέχουν οι τέσσερις 1οι κάθε ομίλου. Στη Β΄ Εθνική ανέρχονται συνολικά έξι Σωματεία, οι νικητές της Γ΄ Φάσης των play offs.

2) Στα play out συμμετέχουν οι ομάδες που κατετάγησαν στις θέσεις 5 έως 12 της βαθμολογικής κατάταξης του 1ου, 2ου, 3ου, 4ου, 6ου ομίλου. Στον 5ο όμιλο η ομάδα που θα καταταγεί στην 5η θέση μετά τη λήξη της Α΄ Φάσης του πρωταθλήματος θα περάσει στην Γ΄ Φάση άνευ αγώνα. Οι τέσσερις ηττημένοι από τη Β΄ Φάση των play out του 1ου, 2ου, 3ου, 4ου, 6ου ομίλου, οι τρεις ηττημένοι από τη Β΄ Φάση των play out του 5ου ομίλου και οι δύο ηττημένοι από τη Γ΄ Φάση των play out του κάθε ομίλου, σύνολο 35 Σωματεία, υποβιβάζονται στα τοπικά πρωταθλήματα όπου ανήκουν.