Διακοπή αγώνα εφηβικού λόγω απειλών πατέρα προς τον διαιτητή!

Τελικά μερικά πράγματα, δεν μπορούν να αλλάξουν στον ελληνικό αθλητισμό, ο… κόσμος να χαλάσει! Κι αυτό το γράφουμε, διότι για μία ακόμη φορά βρισκόμαστε αντιμέτωποι με μία περίπτωση όπου ο γονιός ενός αθλητή, δεν μπορεί να καταλάβει ότι από έναν αγώνα βγαίνει κάποιος κερδισμένος μόνο όχι με το σκορ που γράφεται στο ταμπλό. Αλλά με τη συμπεριφορά όλων όσοι συμμετέχουν σε αυτόν. Και δυστυχώς η συμπεριφορά ενός πατέρα στη Ρόδο, δεν ήταν ανάλογη εκείνου που αγαπά τον αθλητισμό, που θέλει να δώσει το καλό παράδειγμα στο παιδί του. Ασχέτως με τα παράπονα που μπορεί να έχει από τους διαιτητές, τους προπονητές, τους παράγοντες, ή και τους συναθλητές…

Μία τέτοια εικόνα, λοιπόν «καταγράφηκε» στο παιχνίδι του Ιπποκράτη Κω με την ΕΑ Καλύμνου στην Κάλυμνο, στο πλαίσιο του εφηβικού πρωταθλήματος, με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται αφού πρώτα υπήρξε διακοπή για περίπου 30 λεπτά! Τόσος χρόνος χρειάστηκε όπως αποκαλύπτει το 12sports.gr, μέχρι να βρεθεί αστυνομική δύναμη στο γήπεδο, την οποία ζήτησε ο δεύτερος διαιτητής του ματς Γιάννης Μάγκος, προκειμένου να μπορέσει να συνεχίσει το ματς. Διότι ο ρέφερι είχε δεχθεί τις απειλές για τη σωματική του ακεραιότητα από τον πατέρα παίκτη των γηπεδούχων! Η διακοπή του ματς ήταν άμεση, το αίτημα του διαιτητή για παρουσία αστυνομικής δύναμης στο γήπεδο έγινε δεκτό και μόνο αφού εμφανίστηκαν οι αστυνομικοί στο γήπεδο συνεχίστηκε το παιχνίδι. Και ολοκληρώθηκε δίχως περαιτέρω… παρατράγουδα, με τον Ιπποκράτη να νικά με 82-60 και τον διαιτητή να ετοιμάζει στις προσεχείς ημέρες πιο λεπτομερή αναφορά για τα όσα συνέβησαν. Στο φύλλο αγώνα έγραψε τα εξής: «7 λεπτά και 53 δεύτερα πριν το τέλος του δ’ δεκαλέπτου, κι ενώ το σκορ ήταν 50-65 υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας, ο αγώνας διεκόπη για να ζητηθεί η προστασία αστυνομικής δύναμης. Ακολουθεί αναφορά».