Φιλικές ήττες για Φινλανδούς, Τούρκους

Πολύ καλά στοιχεία έδειξε η Φινλανδία, αντίπαλος της Ελλάδας στον 4ο όμιλο του Ευρωμπάσκετ (στις 9/9 συγκεκριμένα), στον φιλικό αγώνα που έδωσε το βράδυ της Παρασκευής με τη Γαλλία, επί γαλλικού εδάφους. Οι “τρικολόρ” επικράτησαν στο τέλος με το γεμάτο 101-93, ωστόσο επί 30 λεπτά έβλεπαν την πλάτη των Φινλανδών, οι οποίοι έπαιξαν άκρως επιθετικά και παρέσυραν με το γρήγορο παιχνίδι τους και τους Γάλλους. Η διαφορά “άνοιξε” στα μέσα της τέταρτης περιόδου, όταν οι Γάλλοι “έσφιξαν” την άμυνά τους και με τα τρίποντα των Ντε Κολό και Μπατούμ άρχισαν να παίρνουν διαφορά ασφαλείας, η οποία έφτασε μέχρι το +11 (94-83) στο 37′. Ο Πέτερι Κόπονεν έβαλε 22 πόντους για τους Φινλανδούς.

Λίγη ώρα νωρίτερα, την ήττα γνώρισε και η Τουρκία, αντίπαλος κι αυτή της Ελλάδας στον 4ο όμιλο του Ευρωμπάσκετ. Η Σερβία τη νίκησε εύκολα μάλιστα με 78-63 στο πλαίσιο του τουρνουά της Σλοβενίας, “ανοίγοντας” τη διαφορά στην τελευταία περίοδο.

ΣΕΡΒΙΑ (78): Ντάνγκουμπιτς, Μπογκντάνοβιτς 6, Μπιέλιτσα 10 (8ρ., 3ασ.), Μάρκοβιτς 4 (4ασ.), Κρστιτς 23 (7ρ.), Αντουσιτς, Κάτιτς 6, Στίματς 6 (4ρ.), Νέντοβιτς 15 (4ασ.), Γκάγκιτς 6 (5ρ.), Κάλινιτς 2 (4ρ.).
ΤΟΥΡΚΙΑ (63): Πρέλτζιτς 4 (3ρ., 4ασ.), Γκιουλέρ 4, Ονάν, Ερντέν 4, Τσετίν 5, Σαβάς 6, Γκονλιούμ 5 (5ρ.), Αρσλάν, Τούρκογλου 11, Μπατούκ, Κιλιτσλί 6 , Ερμίς 11Καντεκίν, Τουρκιλμάζ 7 (4κ.).