ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Πρωταθλητής στους παίδες ο Αρίωνας Ξάνθης

Ο Αρίωνας Ξάνθης πανηγύρισε την κατάκτηση του τίτλου στο πρωτάθλημα των παίδων στην ΕΚΑΣΑΜΑΘ, καθώς νίκησε στον τελικό τον Αστέρα Καβάλας με 66-65! Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο κλειστό της Ελευθερούπολης, οι παίκτες της Ξάνθης εκμεταλλεύτηκαν το πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο που έδειξαν στο τρίτο 10λεπτο, ανατρέποντας την έως τότε μορφή του ματς.

Οι “μικροί” του Αστέρα είχαν δείξει στα δύο πρώτα 10λεπτα διάθεση να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους, είχαν προηγηθεί με 17-8 και με 33-29, αλλά στη συνέχεια η σκυτάλη πέρασε στους αντιπάλους τους, που πέρασαν μπροστά στο σκορ με 43-53. Το ματς έγινε ντέρμπι, όλοι όσοι βρέθηκαν στο κλειστό είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν ένα συναρπαστικό παιχνίδι, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Με τον Αρίωνα να πανηγυρίζει στο τέλος τη νίκη και την κατάκτηση του τίτλου…

Στο μικρό τελικό η Ένωση Καβάλας επικράτησε της ΑΕ Σερρών με 61-57 και κατέλαβε την τρίτη θέση της διοργάνωσης.