ΕΚΑΣΔΥΜ: Έκανε το break ο Αρίων Πτολεμαΐδας

arion ptolemaidas_logo“Έσπασε” το πλεονέκτημα έδρας του Λασσάνη ο Αρίων Πτολεμαΐδας, που νίκησε στην Κοζάνη με 82-72 στο πρώτο παιχνίδι των play off της ΕΚΑΣΔΥΜ. Η ομάδα της Πτολεμαΐδας έκανε το 0-1 στη σειρά των τελικών, αλλάζοντας έτσι τα δεδομένα και πλέον περιμένει το Λασσάνη το προσεχές Σάββατο (9/5) στην έδρα της, προκειμένου να “ζευγαρώσει” τις επιτυχίες της και να βρεθεί πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου και την άνοδο στη Γ΄ εθνική.

Η αναμέτρηση των δύο ομάδων ήταν αμφίροπη με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και δίχως να μπορεί κανείς να προδικάσει το νικητή. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο ημίχρονο να προηγούνται με 40-35, δίχως όμως αυτή η διαφορά να τους εξασφαλίζει κάτι, κι αυτό φάνηκε στην πορεία και κυρίως στην τελευταία περίοδο, όταν οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα “μέτρα” τους και να φτάσουν στο πολύτιμο διπλό.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-14, 40-35, 52-53, 72-82.