ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ: Εισιτήριο για τη Γ’ εθνική πήρε ο Ακάδημος

ekaskenopΜία και… έξω αποδείχθηκαν οι τελικοί της Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, με τον Ακάδημο να εκμεταλλεύεται στο έπακρο το σαφές πλεονέκτημα που είχε έναντι των Δρομέων Τρίπολης και πανηγύρισε την άνοδό του στη Γ’ εθνική. Η ομάδα του Ακάδημου νίκησε με 63-56 τους Δρομείς και χάρη στις δύο νίκες που «μετέφερε» απ’ την κανονική περίοδο, έφτασε στις τρεις κι εξασφάλισε το πολυπόθητο εισιτήριο.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό με τους γηπεδούχους να δείχνουν τις… προθέσεις τους απ’ την αρχή, αλλά οι Δρομείς ισορρόπησαν στο δεύτερο 10λεπτο κι έτσι το ματς έγινε εκ νέου ντέρμπι. Οι δύο τελευταίες περίοδοι του αγώνα, ωστόσο «ανήκαν» στον Ακάδημο, που εκμεταλλεύτηκε τις αδυναμίες που εντόπισε στην άμυνα των Δρομέων, «έχτισε» μία μικρή διαφορά κι αυτή αποδείχθηκε αρκετή για να «κλειδώσει» τη νίκη και μαζί το εισιτήριο για την Γ’ εθνική κατηγορία.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-4, 27-26, 43-38, 63-56