irakleio-ilion 024Υστερα από τρεις συνεχόμενες ήττες το Ηράκλειο επέστρεψε στις νίκες, καθώς επικράτησε του Περιστερίου με 73-67 στον αγώνα που έγινε πρόωρα για την 24η αγωνιστική του νότιου ομίλου της Β’ Εθνικής. Η ομάδα του Βασίλη Ράλλη είχε τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκεια και δεν τον έχασε ακόμα και όταν το Περιστέρι προηγήθηκε 48-41 χάρη σε ένα επιμέρους 14-4 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου.

Το Ηράκλειο εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα προβλήματα που είχε η ομάδα των δυτικών προαστίων με τα φάουλ (οι Χριστόδουλος, Κακλαμανάκης φορτώθηκαν με 4 φάουλ από το πρώτο ημίχρονο), τη “χτύπησε” μέσα στη ρακέτα και ανέτρεψε πολύ γρήγορα την κατάσταση. Μέσα στα επόμενα τρία λεπτά οι γηπεδούχοι ανέκτησαν πάλι το προβάδισμα και στο 34′ ξέφυγαν με διψήφια διαφορά στο σκορ (68-58), ωστόσο το Περιστέρι δεν παραδόθηκε.

Με λέι-απ του Παππά 44” πριν από τη λήξη το Περιστέρι έριξε τη διαφορά στους τρεις πόντους (70-67) αλλά ο Κώστας Αγαπιάδης έκοψε τη φόρα των φιλοξενούμενων και στα 23,7” έκανε το σκορ 72-67 με όμορφη προσωπική προσπάθεια. Στην επόμενη φάση ο Βούλγαρης ήταν άστοχος σε τρίποντο και ουσιαστικά όλα τελείωσαν…

ΗΡΑΚΛΕΙΟ-ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 73-67
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 37-34, 59-56, 73-67
Διαιτητές: Δαρλαμήτσος-Κωνσταντινόπουλος
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ράλλης): Σπυριδάκης, Πετράκης 3 (1), Παπαδάκης 5, Θεοδωρίδης, Μπαλάφας 11, Αρναουτάκης 13 (2), Αγαπιάδης 12 (1), Μαραγκάκης 3 (1), Γκιζόγιαννης 11 (1), Φραγκιαδάκης, Στρατάκης, Πάλλης 15.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Χούμπαλης): Κόκκαλης, Γιαννίκος, Ξούρας, Παππάς 19 (2), Βούλγαρης 15 (1), Κελεσίδης, Γρύλλης 16 (4), Σκουλίδας 17 (1), Χριστόδουλος, Κακλαμανάκης.