ΕΣΚΑΣΕ: Προβάδισμα για τον τίτλο ο Ερμής Σχηματαρίου

Μία νίκη μακριά από την κατάκτηση του τίτλου στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ είναι ο Ερμής Σχηματαρίου, που έκανε το 2-1 στη σειρά των αναμετρήσεων με τον Άρη Θήβας. Στον πρώτο τελικό της ΕΣΚΑΣΕ η ομάδα του Γιάννη Τσαούση επικράτησε με 75-67 και θα “κυνηγήσει” το διπλό στο κλειστό της Θήβας στις 6/5 για να πανηγυρίσει την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, ενώ χαρακτηριστικό του ήταν ότι στις εξέδρες του κλειστού του Σχηματαρίου δεν υπήρχε κενή θέση! Οι φιλοξενούμενοι έως το 30ο λεπτό έδειχναν ικανοί για να “σπάσουν” την έδρα του αντιπάλου τους, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ερμής εκμεταλλεύτηκε την πολυφωνία στην επίθεση και το “καθαρό” μυαλό και πήρε τη νίκη.

ΕΡΜΗΣ ΣΧ. – ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ 75-67
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:18-14, 32-34, 53-49, 75-67.
ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Τσαούσης): Σπανός 9, Τζελάς, Ξετρίχης 15 (5), Γρηγοράκης 3, Κολοβός 2, Κώνστας 3 (1), Φλώτσιος 7, Κωνσταντούρας 2, Αγγελέτος 9 (1), Κουτής 5 (1), Γυφτονικολός 14, Μούντριχας 6 (2).
ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Χρήστου): Βλάχος, Ματσαγγούρας, Γκόλιας 24 (1), Τσιρόπουλος 9, Κλούρας 3, Μανώλας 22 (1), Χαρίσης 5, Ευγενίου 2, Ψαριανός 2.

Πηγή φωτό: eviabasket.gr