lokrosΤην άνοδο για πρώτη φορά στην ιστορία της στη Γ΄εθνική, πήρε ο Λοκρός Αταλάντης έπειτα από τη νίκη του επί του Ερμή Σχηματαρίου με 72-61 κάνοντας το 3-1 στη σειρά των τελικών της ΕΣΚΑΣΕ.

Ο τελικός, έγινε σε ένα κατάμεστο κλειστό του Σηματαρίου.

O Λοκρός προηγήθηκε με 17-13, ενώ στη συνέχεια με δυνατή άμυνα διατήρησε το προβάδισμα , χωρίς όμως να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ πάνω από 6 πόντους καθώς οι παίχτες του Ερμή με κύριο εκφραστή τον Κωνσταντούρα στο συγκεκριμένο  διάστημα έβρισκε λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με την διαφορά στο καλάθι (32-34).

Στην επανάληψη, ο Λοκρός κατάφερε να ξεφύγει ακόμα και με 10 πόντους (50-40) αλλά ο Ερμής απάντησε με 12-3 κάνοντας το 52-53 για να έρθει λίγο πιο μετά το 56-56 και το 61-61. Η αμυνα για τον Λοκρό έσφιξε και με ένα τρίποντο του Ντολαπτσή που έδωσε το έναυσμα για την τελική επίθεση κατάφερε να φτάσει στην νίκη. Μάλιστα το παιχνίδι τελείωσε περίπου ένα λεπτό πριν την λήξη με σουτ 3 πόντων του Παπαηλίου  (61-70) με τα τελευταία δευτερόλεπτα να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα και τα πανηγύρια να έχουν ξεκινήσει στον πάγκο και στην εξέδρα.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ – ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ  61-72
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-17, 32-34, 43-50, 61-72
Διαιτητές: Παντελίδης-Ντάνος.
ΕΡΜΗΣ(Τσαούσης-Κικίδης): Κουτής 1, Σιλβέστρου, Κοσμετάτος 5 (1), Βαϊνάς, Κολοβός 6, Κώνστας 11, Φλώτσιος 8, Κωνσταντούρας 7 (1), Μουλάς, Βλάχος 6 (1), Γυφτονικολός 13, Σπανός 4.
ΛΟΚΡΟΣ (Ζαρονικόλας-Σεργιάννης): Διαμαντής, Ντολαπτσής 7 (2), Κώστα, Παπαηλίου 19 (2), Κονδύλης 4, Μάτος Αν. 24, Μάτος Αγγ. 10 (1), Σμάγκιν 8, Σοροπάνης.