dimsaΕπίδειξη δύναμης έκανε η Λιθουανία στον 1ο όμιλο του Ευρωμπάσκετ Νέων που διοργανώνεται στην Κρήτη. Η “Λιέτουβα” καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες τη Λετονία 74-43 και είναι πλέον το ακλόνητο φαβορί για την κατάκτηση της πρώτης θέσης. Συνολικά 11 παίκτες σκόραραν για την ομάδα του Τόμας Μασιούλις, η οποία κράτησε τη Λετονία στο 25% εντός πεδιάς.

Μετά την ήττα της πρεμιέρας από την Τουρκία, η Κροατία δεν είχε περιθώριο για άλλο στραβοπάτημα. Εδειξε λοιπόν εξ αρχής ποιος είναι το αφεντικό, προηγήθηκε νωρίς νωρίς 25-7 και νίκησε εύκολα την Ιταλία 80-67, στο εναρκτήριο ματς της 3ης ημέρας. Οι Κροάτες κυριάρχησαν σε κάθε πτυχή του παιχνιδιού και έφτασαν να προηγηθούν με 71-49 στην τέταρτη περίοδο, έχοντας κορυφαίους τους Μαρινέλι, Γκάμπριτς, Ζγκάνετς και Μπρζόγια. Στον άλλον αγώνα η Τουρκία τα… χρειάστηκε στην τέταρτη περίοδο, αλλά πήρε τη νίκη με 86-83 επί του μαχητικού Μαυροβουνίου, το οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 64-38 στο 25′, ωστόσο δεν παρέδωσε ποτέ τα όπλα.

gabric-croatiau20Παράσταση για ένα ρόλο ήταν το ντέρμπι του 2ου ομίλου μεταξύ της Σερβίας και της Ισπανίας. Οι Σέρβοι επικράτησαν κατά κράτος στις μάχες της ρακέτας (43-27 τα ριμπάουντ) και με κορυφαίους τους Γιάνκοβιτς, Αντριτς νίκησαν εύκολα τους “φούριας ρόχας” 70-61, ξεφεύγοντας και με 16 πόντους διαφορά στο 22′. Στο άλλο παιχνίδι, η Σλοβενία ζορίστηκε κόντρα στη Σουηδία αλλά στο τέλος πήρε τη νίκη (70-58) που τη φέρνει ένα βήμα από την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο Ζετέ (21π., 10/13σ.) και ο Ρόζενφελντ (11π., 4/4σ.) έκαναν τη διαφορά στον αγώνα της Γαλλίας με το Ισραήλ. Οι “τρικολόρ” άνοιξαν τη διαφορά στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου και απέφυγαν τα… δράματα των προηγούμενων δύο ημερών, φτάνοντας στη δεύτερη νίκη τους με 75-63. Ενα ημίχρονο διήρκεσε και η αντίσταση της Βουλγαρίας απέναντι στη Ρωσία. Η ομάδα του Αλεξάνταρ Βεζένκοφ ήταν καλύτερη και είχε το προβάδισμα σε όλο το πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο όμως οι Ρώσοι (παρ’ ότι σούταραν με 28% μέχρι την έναρξη της τέταρτης περιόδου) έκαναν την αντεπίθεση τους και πήραν τη νίκη με 77-64.