lietuvaΗ Λιθουανία έκανε το “καθήκον” της, νίκησε στο ρελαντί την Ουγγαρία 76-62 χάρη στην επιβλητική εμφάνιση του Ταρόλις (20 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και αυτομάτως χάρισε στην Ελλάδα την πρόκριση στην επόμενη φάση του Ευρωμπάσκετ Νέων. Οι Λιθουανοί δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα και έφτασαν εύκολα στη νίκη, η οποία της εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η Γερμανία νίκησε με 63-60 τη Σλοβενία και πλέον θέτει, με σημαντικές πιθανότητες, υποψηφιότητα για τη πρόκριση στις 12 καλύτερες ομάδες του τουρνουά, με την Ισπανία να κινδυνεύει να μείνει εκτός. Περίπατο έκανε η Σερβία στο άλλο παιχνίδι του 2ου ομίλου, καθώς συνέτριψε τη Σουηδία 75-49 και εξασφάλισε μαθηματικά μία θέση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η Τουρκία ολοκλήρωσε αήττητη την πρώτη φάση του Ευρωμπάσκετ Νέων, κάνοντας μία εμφατική εμφάνιση επί της Τσεχίας. Οι Τούρκοι επικράτησαν πολύ εύκολα με 81-64, χάρη στην εκπληκτική εμφάνιση του Μετεκάν Μπιρσέν, ο οποίος Birsen-turkiau20έβαλε 24 πόντους και είχε ακόμα 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 24 λεπτά! Την Τουρκία στην επόμενη φάση ακολουθεί από σήμερα και η Κροατία, η οποία πήρε τον έλεγχο του αγώνα με το Μαυροβούνιο στο δεύτερο δεκάλεπτο, έφτασε στη νίκη με 72-62 και εξασφάλισε παράλληλα τη δεύτερη θέση στον 3ο όμιλο.

Το Ισραήλ μπήκε χωρίς να έχει ιδιαίτερες περγαμηνές στο τουρνουά, μετά όμως τη δεύτερη νίκη που σημείωσε επί της Ρωσίας με 58-56, εξασφάλισε την πρόκριση στη δεύτερη φάση! Οι Ρώσοι είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση στο φινάλε, αλλά το σουτ του Ανάεφ 1” πριν από τη λήξη ήταν άστοχο. Πέντε λεπτά χρειάστηκε η Γαλλία για να διαψεύσει τις προσδοκίες της Πολωνίας στην διεκδίκηση της νίκης, καθώς οι “τρικολόρ” βρέθηκαν να χάνουν με 8 πόντους (42-34 στο 27) και με σερί 15-0 ανέκτησαν το προβάδισμα στο σκορ και νίκησαν εύκολα (60-67), παρά την ύστατη προσπάθεια των αντιπάλων τους που μείωσαν μέχρι τους 5 πόντους (58-63 στα 21 πριν από την λήξη).

Τα αποτελέσματα της 4ης ημέρας:

Α Όμιλος

Μεγάλη Βρετανία-Ελλάδα 69-66 (Νέλσον 18π., 5ασ., 3κλ. – Μποχωρίδης 14π., 8ρ., 7ασ.)
Ουγγαρία-Λιθουανία 62-76 (Βάραντι 14π. – Ταρόλις 20π. 9ρ., Γκριγκόνις 13π., 5ρ., 5ασ.)

Β Όμιλος

Γερμανία-Σλοβενία 63-60 (Ουγκράι 14π., 8ρ., 5κλ., Μίλερ 13π. – Μπόλτσινα 14π., 8ρ.)
Σουηδία-Σερβία 49-75 (Λάρσον 12π. – Ρέμπιτς 18π., 5ρ., 4κλ., Γιάραμαζ 15, Τέιτς 11π., 11ρ.)

1. Σερβία 3-0 218-171 6
2. Σλοβενία 2-2 262-257 6
3. Γερμανία 2-1 198-172 5
4. Ισπανία 1-2 189-194 4
5. Σουηδία 0-3 154-227 3

Γ Όμιλος

Τσεχία-Τουρκία 64-81 (Πετέρκα 19π., Φεστρ 17π. – Μπίρσεν 24π., 7ρ., 6ασ., Εριουλκιού 13π.)
Μαυροβούνιο-Κροατία 62-72 (Μίκοβιτς 18π., 14ρ. – Μάβρα 13π., 6ρ., 5ασ., Μπρζόγια 13π., 7ρ.)

1. Τουρκία 4-0 327-279 8
2. Κροατία 2-1 218-199 5
3. Μαυροβούνιο 1-2 229-228 4
4. Ιταλία 1-2 217-230 4
5. Τσεχία 0-3 194-249 3