Ευρωμπάσκετ Νέων: Ανω κάτω ο “ελληνικός” όμιλος (+vds)

brizuelaΕνα τρίποντο του Μπριθουέλα στο τελευταίο δευτερόλεπτο λύτρωσε την Ισπανία, η οποία υποχρέωσε τη Λιθουανία στην πρώτη της ήττα με 65-62 και περιέπλεξε ακόμα περισσότερο τον 5ο όμιλο του Ευρωμπάσκετ U20!

Οι “φούριας ρόχας” ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ από το 3ο λεπτό και μετά, προηγήθηκαν 56-40 στο 29′, ωστόσο οι Λιθουανοί δεν παραδόθηκαν αμαχητί. Κράτησαν τους αντιπάλους τους στους δύο πόντους στα επόμενα 8 λεπτά, ισοφάρισαν 62-62 στο τελευταίο λεπτό και είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν, ωστόσο το σουτ του καλύτερου παίκτη τους, του Γκριγκόνις, ήταν άστοχο. Αντιθέτως, ο Μπριθουέλα βρήκε στόχο και η Ισπανία επιβίωσε και αύριο αντιμετωπίζει την Ελλάδα, σε ένα ματς που θα κρίνει πολλά για την πρόκριση και για τις δύο ομάδες.

Η Σλοβενία ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στον πρώτο αγώνα της δεύτερης φάσης του 5ου ομίλου στο Ευρωμπάσκετ Νέων. Οι Σλοβένοι διέλυσαν τη Μεγάλη Βρετανία 75-52, σε ένα παιχνίδι που ενδέχεται να παίξει σημαντικό ρόλο στη μετέπειτα πορεία της Ελλάδας. Η ομάδα του Ντάμιαν Νοβάκοβιτς σημείωσε τους 40 από τους 75 πόντους τους μέσα στη ρακέτα και προηγήθηκε ακόμα και 62-37 στο 33′, με ενορχηστρωτή τον Μάτιτς Ρέμπετς, ο οποίος ναι μεν έβαλε μόνο 4 πόντους, αλλά μοίρασε 15 ασίστ και μάζεψε 8 ριμπάουντ.

Νίκες στο νήμα για Κροάτες και Γάλλους

MaricΗ Γαλλία είχε τον έλεγχο σε όλο το ματς, στο τέλος όμως τα… χρειάστηκε για να καταβάλλει με 66-65 την Ιταλία. Οι “ατζούρι” είχαν πολλές ευκαιρίες να “κλέψουν” τη νίκη στο τελευταίο λεπτό, δεν τα κατάφεραν όμως και παρέμειναν χωρίς νίκη στον 6ο όμιλο.  Στον εναρκτήριο αγώνα του 6ου ομίλου, η Τουρκία κράτησε την Πολωνία στο 27,1% εντός πεδιάς, πέτυχε 20 πόντους στον αιφνιδιασμό και επικράτησε με 59-51, παραμένοντας αήττητη στο τουρνουά. Στο δεύτερο ματς η Κροατία απέφυγε την έκπληξη από την ομάδα-έκπληξη του Ευρωμπάσκετ μέχρι τώρα, αφού νίκησε στην παράταση με 80-76 το Ισραήλ, το οποίο είχε το προβάδισμα επί 38 λεπτά!

Η ομάδα του Σαρόν Ντρούκερ ξέφυγε στο 11′ με 22-11 και είχε διαρκώς διαφορά 6-11 πόντων, η οποία έφτασε μέχρι και το +14 στο 32′ (65-51). Κάπου εκεί όμως άρχισε η αντεπίθεση των Κροατών και στο τέλος έστειλαν το ματς στην παράταση με καλάθι του Μάριτς στα 4”. Στο έξτρα πεντάλεπτο η Κροατία έμαθε το πάθημα της και πήρε τη νίκη που της επιτρέπει να βρίσκεται σε θέση ισχύος στην υπόθεση πρόκριση.

Αυτά δεν γίνονται…

Απίστευτα πράγματα έγιναν στα παιχνίδια για τις θέσεις 13 έως 20. Κατ’ αρχάς, η Ρωσία κατάφερε να χάσει ένα παιχνίδι στο οποίο προηγήθηκε 58-54 με 3,3 δευτερόλεπτα να απομένουν! Ή καλύτερα, η Ουγγαρία κατάφερε να το κερδίσει με 59-58, όταν μετά τις ελεύθερες βολές του Κουλάγκιν 3,3 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, o Ρώσος γκαρντ έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Βάραντι! Ο Ούγγρος γκαρντ έβαλε και τις δύο βολές και ακολούθως ο Περλ ευστόχησε σε τρίποντο 0,1 δευτερόλεπτο πριν από το τέλος, αφήνοντας σύξυλους τους Ρώσους!

perlΣτο άλλο ματς, η Γερμανία κυριάρχησε απόλυτα απέναντι στην Τσεχία, την οποία διέσυρε 78-42. Αυτό που έκαναν, δε, οι Τσέχοι στο δεύτερο ημίχρονο, μάλλον δεν έχει προηγούμενο σε επίπεδο Νέων (και όχι μόνο). Στα τελευταία 14 λεπτά του αγώνα έβαλαν συνολικά δύο πόντους (με ελεύθερες βολές), έχασαν τα τελευταία 16 σουτ που επιχείρησαν και υπέπεσαν σε 5 λάθη!!! Και μη χειρότερα…

Στον 7ο όμιλο η Σουηδία έκανε ένα σερί 13-0 από το 27′ μέχρι το 34′ και νίκησε εύκολα με 65-47 το Μαυροβούνιο, το οποίο πέτυχε 9 πόντους στα τελευταία 15 λεπτά του αγώνα… Σαφώς πιο “κλειστός” ήταν ο άλλος αγώνας του 7ου ομίλου, στον οποίον η Λετονία κράτησε τη Βουλγαρία στους τέσσερις πόντους στα τελευταία 6 λεπτά και πήρε τη νίκη με 69-63.

Τα αποτελέσματα της ημέρας:

ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΑΣΗ

5ος όμιλος

Σλοβενία-Μ. Βρετανία 75-52 Ρίζμαν 17π., Νίκολιτς 14π., 4ρ., 5ασ., 3κλ., Ρέμπετς 4π., 8ρ., 15ασ. – Σπένσερ 12π.
Ελλάδα-Σερβία 70-69 Μποχωρίδης 17π., 7ρ., Διαμαντάκος 17π., 7ρ., Αγραβάνης 16π. – Γιάνκοβιτς 18π., 7ρ.
Ισπανία-Λιθουανία 65-62 Βιθέντο 19π., 8/12σ., Αμπάλντε 14π. – Γκριγκόνις 17π., 6ρ., Ντίμσα 15π.

6ος όμιλος

Πολωνία-Τουρκία 51-59 Μπορόφσκι 16π., 9ρ., Βιτλίνσκι 9π., 17ρ. – Οζμιζράκ 17π., Μπιρσέν 10π., 7ρ.
Ισραήλ-Κροατία 76-80 (π.) Αριέλ 28π., 7/8τρ., Σαρόν 13π., 6ασ. – Μάριτς 22π., 8/12δ., 17ρ., Ζγκάνετς 16π., 13ρ., 6ασ., Μπρζόγια 13π., 6ρ., 5ασ.
Ιταλία-Γαλλία 65-66 Ντε Βίκο 12π. –  Μπουτέιγ 19π., 7/9σ., Λουαού 18π., 7/10σ.

7ος όμιλος

Λετονία-Βουλγαρία 69-63 Σμιτς 17π., 10ρ., Πασέτσνικς 14π., Γκρόμοβς 13π., 7ρ., 3κ. – Βούτεφ 15π. Καραμφιλόφ 13π., 5ρ., 5ασ.
Σουηδία-Μαυροβούνιο 65-47 Σπίρες 15π., Λάρσον 11π., 5ρ., 5ασ. – Βρμπίτσα 13π., 8ρ.