Ευρωμπάσκετ Νέων: Ο Γιάραμαζ έσωσε τη Σερβία (+vds)

jaramazΔύο παρατάσεις χρειάστηκε η Σερβία για να υποτάξει το μαχητικό Ισραήλ με 90-86 και να προκριθεί στους «4» του Ευρωμπάσκετ Νέων. Δύο παρατάσεις και τον Ογκνιεν Γιάραμαζ, ο οποίος έβαλε 17 από τους 21 πόντους του στα τελευταία 12 λεπτά και έσωσε την ομάδα του, που τα βρήκε σκούρα απέναντι στις ποικίλες άμυνες του Ντρούκερ (κυρίως ζώνες 2-3 και 3-2) και ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ μετά το 30′. Οι Σέρβοι βρέθηκαν κατάφατσα με τον αποκλεισμό όταν η ομάδα του Σαρόν Ντρούκερ ξέφυγε με 59-50 το 36′, ωστόσο με πιεστική άμυνα και διαδοχικά τρίποντα από τους Αντριτς, Γιάραμαζ, Νόβακ, μπήκαν πάλι στο ματς.

Το Ισραήλ έχασε πολλές ευκαιρίες να κάνει τη μεγάλη έκπληξη. Μετά τη βολή του Τέιτς που ισοφάρισε το σκορ 64-64 στα 13″ του κανονικού αγώνα, ο Γκατ ήταν άστοχος σε σουτ υπό πίεση. Στο τέλος της πρώτης παράτασης οι Ισραηλινοί είχαν δύο ευκαιρίες να πάρουν τη νίκη, μετά το τρίποντο του Γιάραμαζ που έκανε το σκορ 77-77. Ωστόσο, ούτε ο Γκατ, ούτε ο Σαρόν ήταν εύστοχοι στα τρίποντα που επιχείρησαν. Στη δεύτερη παράταση ο Γιάραμαζ απλά πήρε το ματς πάνω του. Πέτυχε τους 7 από τους 13 πόντους της ομάδας του, συμπεριλαμβανομένου του λέι-απ που έκανε το σκορ 86-84, αλλά και των βολών που “κλείδωσαν” τη νίκη.

Στους «4» οι Ισπανοί και Τούρκοι

Συγκλονιστικό ήταν το φινάλε και στον τρίτο προημιτελικό, όπου η Ισπανία κατόρθωσε να πάρει τη νίκη-πρόκριση επί της Γαλλίας με 50-46, σε ένα παιχνίδι που στιγματίστηκε από τα 42 λάθη που έγιναν, αλλά και από τον μάλλον σοβαρό osmanτραυματισμό του Σένε, που έπεσε άσχημα με τον αριστερό καρπό και έφυγε από το γήπεδο με φορείο. Οσον αφορά τον αγώνα, δεν ήταν… όμορφος, ήταν όμως συγκλονιστικός. Ενδεικτικό είναι ότι καμία ομάδα δεν προηγήθηκε με μεγαλύτερη από 6 πόντους διαφορά και στο φινάλε κρίθηκε στα λάθη. Οι Ισπανοί έκαναν δύο παραπάνω (22), αλλά οι Γάλλοι έκαναν τρία στα τελευταία 46”…

Η Τουρκία δεν αστειεύεται. Το έδειξε και στον πρώτο προημιτελικό της ημέρας, καθώς νίκησε πολύ εύκολα τη Λιθουανία 79-65 και έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στους “4” του Ευρωμπάσκετ U20. Η ομάδα του Ερχάν Τοκέρ είχε το προβάδισμα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, ξέφυγε με 36-13 στο 11′ χάρη σε ένα σερί 12-0 και δεν άφησε ποτέ τη Λιθουανία να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 9 πόντους. Οι Τούρκοι “τιμώρησαν” ξανά και ξανά τα 22 λάθη των Λιθουανών με 24 πόντους στον αιφνιδιασμό και στον πρώτο αυριανό ημιτελικό θα αντιμετωπίσουν τη Σερβία.

Υποβιβάστηκαν Σουηδοί και Ούγγροι

Παρά την καλή εικόνα που παρουσίασε καθ όλη τη διάρκεια του τουρνουά, η Ουγγαρία δεν απέφυγε το… μοιραίο και υποβιβάστηκε στη δεύτερη κατηγορία της Ευρώπης σε επίπεδο Νέων. Το Μαυροβούνιο τη νίκησε 70-59 χάρη σε ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο και αύριο θα αντιμετωπίσει την Τσεχία στον άτυπο τελικό για την παραμονή στην πρώτη κατηγορία. Η Τσεχία, από τη μεριά της, μάλλον… ξύπνησε την κατάλληλη στιγμή, καθώς έπειτα από 7 ήττες σε ισάριθμα slaninaπαιχνίδια διέλυσε τη Σουηδία 81-58 και την έστειλε στη δεύτερη κατηγορία. Οι Τσέχοι βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 11 πόντους διαφορά στην πρώτη περίοδο, με 43-41 στο 21′, αλλά έκαναν ένα επιμέρους 40-15 από εκεί και πέρα!

Τα παιχνίδια για τις θέσεις κατάταξης 9-16

Οσον αφορά τις θέσεις κατάταξης, ένα σερί 17-0 στη δεύτερη περίοδο απλοποίησε τα πράγματα για την Πολωνία, η οποία κράτησε επί 7,5 λεπτά χωρίς πόντο τη Σλοβενία και τη νίκησε πολύ εύκολα 79-60. Ετσι, οι Πολωνοί θα αντιμετωπίσουν για τις θέσεις 9-10 την Ιταλία, που έβαλε τους 21 από τους τελευταίους 27 πόντους του αγώνα και νίκησε τη Μεγάλη Βρετανία 76-67. Στις θέσεις 13-16, η Γερμανία ανέτρεψε διαφορά 12 πόντων και νίκησε τη Λετονία 67-62. Αντίπαλος της “νατσιονάλμανσαφτ” για τις θέσεις 13-14 θα είναι η Ρωσία, που παρά τα 26 λάθη της κατέβαλλε τη Βουλγαρία με 67-63 χάρη σε ένα επιμέρους 18-4 στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα αποτελέσματα της ημέρας:

Προημιτελικοί

Τουρκία-Λιθουανία 79-65 Οσμάν 24π., 11/19σ., Τουρέν 16π., 9ρ., Οζμιζράκ 13π., 5ασ., 4κλ. – Ταμούλις 14π., 5ρ., 4ασ., 3κλ.
Σερβία-Ισραήλ 90-86
(2παρ.)
Γιάραμαζ 21π., 6ρ., Γιάνκοβιτς 19π., 9/12δ., 10ρ. – Μένκο 28π., 8ρ., Σαρόν 13π., 6ασ.
Ισπανία-Γαλλία 50-46 Ντίαθ 14π., Ερνανγκόμεθ Γκ. 11π. – Μπουτέιγ 11π., Ζετέ 10π., 11ρ.
Κροατία-Ελλάδα 82-68 Μπούντοβιτς 27π., 9/11σ., 7ρ., Μάβρα 17π., Ζγκάνετς 13π., 9ρ., 4ασ. – Μαραγκός 16π., 8ρ., Καμπερίδης 15π., 7ρ.

Θέσεις 9-12

Σλοβενία-Πολωνία 60-79 Ρίτλοπ 11π., 8ρ., Ρέμπετς 8π., 10ασ., 7λ. – Γκάρμπατς 20π., 5/5τρ., Μπορόφσκι 14π., 8ρ.
Ιταλία-Μ. Βρετανία 76-67 Τουρέλ 16π., Λακιντάνα 14π. – Μπίγκμπι Γουίλιαμς 17π., 7ρ., 3κ.

Θέσεις 13-16

Λετονία-Γερμανία 62-67 Σμιτς 14π., Γκρόμοβς 12π., 12ρ. – Ακπινάρ 15π., 8ρ., Τάιμαν 14π., 12ρ., 3κλ.
Ρωσία-Βουλγαρία 67-63 Ιλνίτσκι 17π., 9ρ., Ανάεφ 14π., 6ασ. – Στογιάνοφ 17π., Βεζένκοφ 12π., 11ρ.