Ευρωμπάσκετ Νέων: Η Λιθουανία κράτησε “ζωντανή” την Ελλάδα (+vds)

dimsaΤελικά, ο αυριανός αγώνας με τη Σλοβενία θα είναι ο… υπέρ πάντων για την Ελλάδα. Ας είναι… καλά η Λιθουανία, η οποία νίκησε σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι τους Σλοβένους 63-62 και κράτησε “ζωντανό” το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το οποίο χρειάζεται πλέον νίκη επί της Σλοβενίας και ήττα της Μεγάλης Βρετανίας από την Ισπανία (στις 17:00) για να προκριθεί στους “8” του Ευρωμπάσκετ Νέων!

Οι Λιθουανοί βρίσκονταν επί 35 λεπτά πίσω στο σκορ, στο τέλος όμως ο Γκριγκόνις έβαλε 5 καθοριστικούς πόντους και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη, η οποία της δίνει ταυτόχρονα και το “εισιτήριο” για τα νοκ άουτ παιχνίδια. Η Σλοβενία έχασε τεράστια ευκαιρία να προκριθεί στους προημιτελικούς και στο τέλος φάνηκε να τα περιμένει όλα από τον Μάτιτς Ρέμπετς, από τη στιγμή που ο πρώτος σκόρερ της στο τουρνουά (Καστράτι) απουσίασε για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα λόγω υψηλού πυρετού.

Στο άλλο παιχνίδι του 5ου ομίλου, η Σερβία συνήλθε μετά την ήττα από την Ελλάδα στο ξεκίνημα της δεύτερης φάσης και παρά τα 22 λάθη της, νίκησε πολύ εύκολα τη Μεγάλη Βρετανία 74-57 και προκρίθηκε αυτομάτως στους “8” της διοργάνωσης. Πρωτοστάτες για την ομάδα του Ντέγιαν Μιγιάτοβιτς ήταν οι δύο ψηλοί, οι Γιάνκοβιτς και Τέιτς, οι οποίοι είχαν μαζί 34 πόντους και 25 ριμπάουντ και βοήθησαν τη Σερβία να έχει διαρκώς μία διαφορά 16-21 πόντων σε όλο το δεύτερο ημίχρονο.

“Ζωντανοί” οι Ιταλοί, αήττητοι οι Τούρκοι

«Ζωντανή» παρέμεινε η Ιταλία στο κυνήγι της πρόκρισης στους «8» του Ευρωμπάσκετ Νέων. Οι “ατζούρι” μετέτρεψαν σε 30 εύκολους πόντους τα 23 λάθη της Πολωνίας (απόρροια του ιταλικού ζον-πρες), προηγήθηκαν 57-32 στο 30′ και παρ’ ότι σημείωσαν μόνο 4 πόντους στην τελευταία περίοδο, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 61-52. Η Πολωνία, από την άλλη, έγινε bossiη πρώτη ομάδα που αποκλείστηκε μαθηματικά από την επόμενη φάση. Μεγάλη νίκη που τη στέλνει απευθείας στους «8» σημείωσε και η Κροατία, η οποία είχε τον έλεγχο σε όλο το ματς και νίκησε τη Γαλλία 63-55, αγκαλιάζοντας παράλληλα και τη 2η θέση στον όμιλο.

Στο άλλο παιχνίδι του 6ου ομίλου, ένα ξέσπασμα της Τουρκίας στο φινάλε έκανε όλη τη διαφορά. Οι Τούρκοι τελείωσαν το ματς με επιμέρους 15-3 στα τελευταία 4 λεπτά και έφτασαν στη νίκη επί του Ισραήλ με 79-66, παραμένοντας αήττητοι. Ο Εριουλκιού έβαλε 9 από τους 22 πόντους του σε αυτό το διάστημα και ήταν ο κορυφαίος παίκτης της Τουρκίας, η οποία σημείωσε 29 πόντους στο ανοιχτό γήπεδο, παρ’ ότι αντιμετώπισε μεγάλα προβλήματα απέναντι στη ζώνη 2-3 των αντιπάλων τους. Το Ισραήλ θα τα παίξει πλέον όλα για όλα στον αυριανό αγώνα με την Ιταλία, στον οποίον ο νικητής θα προκριθεί αυτομάτως στους “8”.

Πρώτη νίκη Βουλγαρίας με σούπερ Βεζένκοφ

Η Βουλγαρία έκανε περίπατο από την αρχή έως το τέλος και νίκησε άνετα με 78-57 τη Σουηδία, με τον Βεζένκοφ να κάνει εκπληκτικό παιχνίδι πετυχαίνοντας 30 πόντους. Πλέον ο 7ος όμιλος βρίσκει και τις 4 ομάδες (Βουλγαρία, Σουηδία, Μαυροβούνιο και Λετονία) μαζί με 3 βαθμούς, οπότε όλα θα κριθούν στην αυριανή τελευταία αγωνιστική.

vezenkovΣτο άλλο παιχνίδι, ο Ζίζιτς με τρίποντο 13” πριν από το τέλος έδωσε τη νίκη στο Μαυροβούνιο επί της Λετονίας με 60-59 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 7ου ομίλου. Η Λετονία ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 14 πόντους διαφορά (41-27 στο 17′), είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια, αλλά στην επανάληψη το Μαυροβούνιο ανέκαμψε και προσπέρασε στο σκορ στο 37′ (55-54). Στο τελευταίο 1,5 λεπτό οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι που ο Ζίζιτς χάρισε τη νίκη το Μαυροβούνιο με το τρίποντο του.

Στον 8ο όμιλο, ένα σερί 13-0 στο δεύτερο ημίχρονο αποδείχθηκε αρκετό για την Ουγγαρία, η οποία νίκησε την Τσεχία 70-58, διπλασίασε τις νίκες της και βρίσκεται πια πολύ κοντά στην παραμονή της. Ζωντανή παρέμεινε η Ρωσία, η οποία “έτρεξε” ένα επιμέρους 23-5 από το 25′ έως το 35′ και νίκησε εύκολα τη Γερμανία 70-58.

Τα αποτελέσματα της ημέρας:

ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΑΣΗ

5ος όμιλος

Μ. Βρετανία-Σερβία 57-74 Νέλσον 18π., ΜακΚέι 11π., 12ρ. – Τέιτς 19π., 9ρ., Γιάνκοβιτς 15π., 16ρ.
Ισπανία-Ελλάδα 60-58 Αμπάλντε 14π., Σάιθ 13π., 10ρ. – Διαμαντάκος 12π., 6ρ., Μποχωρίδης 12π., 6ρ., 7ασ., 3κλ., 8λ.
Λιθουανία-Σλοβενία 63-62 Ταμούλις 11π., Γιανκάιτις, Ντίμσα 10π. – Ρέμπετς 16π., 7ρ., 10κλ., 3κλ.

6ος όμιλος

Τουρκία-Ισραήλ 79-66 Εριουλκιού 22π., 7ρ., 5ασ., Οσμάν 17π. – Σαρόν 11π., 6ασ.
Πολωνία-Ιταλία 52-61 Σενκ 9π. – Μπόσι 15π.
Κροατία-Γαλλία 63-55 Μάριτς 15π., 7/8δ. – Σασάν 12π.

7ος όμιλος

ΜαυροβούνιοΛετονία 60-59 Μίκοβιτς 20π., 8ρ., Ζίζιτς 11π., 15ρ. – Πασέτσνικς 18π.,11ρ., 5κ.
Βουλγαρία-Σουηδία 78-57 Βεζένκοφ 30π., 11ρ., 6ασ. – Λίντστρεμ 15π.

Βαθμολογία

1. Βουλγαρία 1-1 141-126 3
2. Λετονία 1-1 128-123 3
3. Σουηδία 1-1 122-125 3
4. Μαυροβούνιο 1-1 107-124 3

8ος όμιλος

Τσεχία-Ουγγαρία 64-73 Σλάνινα 19π., 8/10δ., 7ρ., Πετέρκα 17π., 8ρ., 6ασ. – Περλ 15π., 7ασ., Βάραντι 14π., 11ρ.
Ρωσία-Γερμανία 70-58 Ιλνίτσκι 20π. – Γιορτς 15π.