agravanis

Παρά τα προβλήματα και την απογοήτευση από την ήττα του χθεσινού προημιτελικού, η Εθνική Νέων απέδειξε πάλι ότι έχει μέταλλο. Και χαρακτήρα. Η Ελλάδα πραγματοποίησε την καλύτερη επιθετική της εμφάνιση και νίκησε τη Γαλλία 81-72 στον αγώνα για τις θέσεις 5-8, κάτι που σημαίνει ότι αύριο (τις 17:00) θα κλείσει το Ευρωμπάσκετ U20 της Κρήτης απέναντι στη Λιθουανία, την ίδια ομάδα με την οποία το άνοιξε…

Ο Δημήτρης Αγραβάνης πέτυχε 18 από τους 28 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο, ενώ άλλοι τρεις παίκτες (Μαραγκός, Λιάπης, Χριστοδούλου) σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων για την Εθνική, η οποία δεν είχε τους Παπαπέτρου, Διαμαντάκο, Σιόλογκα, ωστόσο μάζεψε 8 περισσότερα ριμπάουντ, έβαλε 28 πόντους από τα 21 λάθη των Γάλλων και από το 14′ και μετά δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα στο σκορ.

Η καλύτερη εμφάνιση επιθετικά

Ο Αγραβάνης ήταν ο κύριος λόγος που η Εθνική ξεπέρασε το κακό ξεκίνημα (2-9 στο 3′) και χάρη σε ένα επιμέρους 14-2 από το 14′ έως το 20′ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με διαφορά 11 πόντων (39-28). Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού πέτυχε σε αυτό το χρονικό διάστημα τους 8 από τους 14 πόντους της Ελλάδας, η οποία κατάφερε να μετατρέψει σε 15 εύκολους πόντους τα 12 λάθη των Γάλλων στο πρώτο ημίχρονο. Η ελληνική ομάδα ήταν τόσο καλή στην επίθεση επί τρία δεκάλεπτα, που μοίρασε 14 ασίστ στα πρώτα 17 καλάθια που σημείωσε και στο 22′ προηγήθηκε 47-35.

Η άμυνα, πάντως, δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματική από εκεί και πέρα, κάτι που επέτρεψε στη Γαλλία να φέρει το ματς στα ίσια στο 33′ (59-59), με τους Ζετέ και Λαμπανκά να βάζουν μαζί 24 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο. Σε εκείνο το σημείο πάντως η Ελλάδα έκανε άμεσα ένα σερί 7-0, άνοιξε πάλι τη διαφορά και δεν άφησε τους “μπλε” να πλησιάσουν σε απόσταση ενός καλαθιού, παίρνοντας έτσι μία νίκη γοήτρου, η οποία θα της δώσει την ευκαιρία να κατακτήσει αύριο την 5η θέση του τουρνουά.

ΕΛΛΑΔΑ-ΓΑΛΛΙΑ 81-72
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 39-28, 58-55, 81-72
ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Μποχωρίδης 9 (4ρ., 4ασ.), Λιάπης 13 (6ρ., 6ασ.), Πουλιανίτης, Σπυριδωνίδης, Χριστοδούλου 10, Κουζελογλου, Καμπερίδης 6 (7ρ.), Αγραβάνης 28 (10/14σ.), Μαραγκός 15.
ΓΑΛΛΙΑ (Τουπάν): Ρόζενφελντ 10, Ποντάν 2 (3κλ.), Λαμπανκά 14 (4), Μπουτέιγ 15, Λουαού 2, Σασάν 4, Νταλό 2, Ζετέ 18 (10ρ., 6λ.), Γιαμπουσέλ 5.