croatiaΤην Τουρκία… περιμέναμε, η Κροατία έρχεται! Υπεύθυνοι για αυτό ήταν τελικά οι… Γάλλοι, οι οποίοι έφεραν τα πάνω-κάτω στον αγώνα της τελευταίας ημέρας του 2ου γύρου, ανέτρεψαν διαφορά 13 πόντων στα τελευταία 6 λεπτά και νίκησαν τους Τούρκους 68-64, κατεβάζοντας τους από την κορυφή του 6ου ομίλου! Αυτό συνέβη διότι την ίδια ώρα η Κροατία νικούσε δια περιπάτου την Πολωνία 75-56 και ανέβαινε στην πρώτη θέση, λόγω καλύτερων αποτελεσμάτων. Τίποτα απολύτως δεν άλλαξε για τη Γαλλία, αφού χρειαζόταν νίκη με 13 ή περισσότερους πόντους διαφορά για να τερματίσει πρώτη.

Λίγο παραπάνω από ένα ημίχρονο δυσκολεύτηκε η Ισπανία απέναντι στη Μεγάλη Βρετανία, την οποία νίκησε τελικά 76-59, έκανε το 3 στα 3 και προκρίθηκε στους “8” του Ευρωμπάσκετ U20, προσφέροντας παράλληλα… χείρα βοηθείας στην Ελλάδα με αυτό το αποτέλεσμα. Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Σερβία το υποτιθέμενο ντέρμπι με τη Λιθουανία για την πρώτη θέση του 5ου ομίλου. Οι Σέρβοι προηγήθηκαν νωρίς νωρίς 15-4 και δεν απειλήθηκαν ποτέ από τους Λιθουανούς, φτάνοντας έτσι πολύ εύκολα στη νίκη με 73-54 και ταυτόχρονα στην πρώτη θέση του ομίλου.

Στο μεταξύ, το Ισραήλ συνεχίζει την εκπληκτική του πορεία, αφού νίκησε στον άτυπο τελικό του 6ου ομίλου την Ιταλία 79-67, πήρε την πρόκριση για τους “8” και παράλληλα πέταξε εκτός συνέχειας την κάτοχο του τίτλου. Αν και δεν είναι από τις ψηλές ομάδες του τουρνουά, οι Ισραηλινοί κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (39-24) και έκαναν το κρίσιμο ξέσπασμα στα μέσα της τέταρτης περιόδου, όταν “έτρεξαν” ένα σερί 10-0 και ξέφυγαν 72-58.

“Σώθηκε” η Βουλγαρία του Βεζένκοφ

Σπουδαία νίκη που ισοδυναμεί με παραμονή στην πρώτη κατηγορία σημείωσε η Βουλγαρία για τις θέσεις 13-20. Σε ένα “κλειστό” επί 40 λεπτά παιχνίδι με 11 αλλαγές προβαδίσματος και άλλες τόσες ισοπαλίες, η vezenkovπαρέα του Βεζένκοφ νίκησε το Μαυροβούνιο 82-81 στην παράταση. “Ήρωας” των Βουλγάρων ήταν ο Μίνκοφ, ο οποίος έστειλε το παιχνίδι στην παράταση με λέι-απ 4” πριν από τη λήξη. Εξίσου σημαντική νίκη πέτυχε και η Λετονία στον άλλον αγώνα του 7ου ομίλου, καθώς επικράτησε με 75-64 της Σουηδίας και απέφυγε κι αυτή τον όμιλο για τις θέσεις 13-20.

Στον 8ο όμιλο η Ρωσία χρειαζόταν νίκη επί της Τσεχίας προκειμένου να αποφύγει τις θέσεις 17-20 και την πέτυχε (76-57) με συνοπτικές διαδικασίες. Για την ακρίβεια, την πέτυχε χάρη σε ένα σερί 12-0 στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο της επέτρεψε να πάρει το προβάδισμα, που δεν έχασε ποτέ μέχρι τέλους. Αυτό που ήθελε, το πήρε και η Γερμανία. Η “νατσιονάλμανσαφτ” χρειαζόταν νίκη με 7 πόντους διαφορά για να αποφύγει τις θέσεις 17-20 και αυτό έκανε, καθώς νίκησε 63-53 την Ουγγαρία, παρά τα 20 λάθη της.

5ος όμιλος

Μ. Βρετανία-Ισπανία 59-76 Νέλσον 17π., 8ασ. – Ερνανγκόμεθ Γκ. 16π., 8ρ., 4ασ., Ντίαθ 16π.
Σλοβενία-Ελλάδα 67-84 Ρέμπετς 33π., 8ρ., 7ασ., 5κλ., Νίκολιτς 16π. – Λιάπης 22π., Αγραβάνης 16π., 12ρ., 5ασ., Διαμαντάκος 16π., 9ρ.
Σερβία-Λιθουανία 73-54 Γιάνκοβιτς 14π., Ποτ 12π., Καπλάνοβιτς 12π. – Γιανκάιτις 14π.

6ος όμιλος

Ισραήλ-Ιταλία 79-67 Μένκο 21π., 7/9σ., 11ρ., 6ασ. – Τουρέλ 20π.
Γαλλία-Τουρκία 68-64 Μπουτέιγ 15π., 11ρ., Γιαμπουσέλ 13π., 10ρ. – Εριουλκιού 17π.
Κροατία-Πολωνία 75-56 Ζγκάνετς 15π., 7/10σ. – Βιτλίνσκι 15π.

(παρ.)
Μίκοβιτς 30π., 16ρ., Ζίζιτς 20π. – Μίνκοφ 24π., 10ρ., 6ασ., Βεζένκοφ 20π., 6ρ.
Λετονία-Σουηδία 75-64 Σμιτς 28π., 10/17σ., Πασέτσνικς 12π., 7ρ., 5κ. – Σπίρες 18π., 12ρ., 3κ.

Βαθμολογία

1. Λετονία 2-1 203-187 5
2. Βουλγαρία 2-1 223-207 5
3. Σουηδία 1-2 186-200 4
4. Μαυροβούνιο 1-2 188-206 4

8ος όμιλος

Τσεχία-Ρωσία 57-76 Πετέρκα 15π. – Κουλάγκιν 22π., 8/12σ., 7ρ., 4κλ.
Ουγγαρία-Γερμανία 53-63 Μπαν 13π., Περλ 10π., 6ασ. – Τάιμαν 24π., 10/12δ., Γιορτς 12π., Μίλερ 11π., 8ρ.