stamatisΓια δεύτερη φορά η Σερβία ήταν καλύτερη από την Ελλάδα, έστω και στις λεπτομέρειες… Η Σερβία νίκησε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα 60-55 στον ημιτελικό του Ευρωμπάσκετ U18, αφήνοντας την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου εκτός του αυριανού τελικού.

Η Εθνική δεν πέρασε καθόλου μπροστά στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο, σούταρε με 31,7% εντός πεδιάς και είχε 1/18 τρίποντα, έχασε τα ριμπάουντ (38-46) και υπέπεσε σε 17 λάθη, έχοντας μάλιστα σε κακή βραδιά τον Χαραλαμπόπουλο (9 πόντοι, 2/7 σουτ). Με όλα αυτά κατά νου, η ήττα έμοιαζε να είναι το φυσικό επακόλουθο κόντρα σε μία Σερβία που ήξερε πως να πάρει αυτό που ήθελε, ακόμα κι αν… έσπασε κι αυτή τα καλάθια επιθετικά.

Ο Δημήτρης Σταμάτης ήταν ο μόνος που απειλούσε σταθερά όλο το απόγευμα, τελειώνοντας το παιχνίδι με 22 πόντους και 7/15 σουτ. Ηταν επίσης και ο μόνος που ευστόχησε πίσω από τη γραμμή των 6,75μ., μειώνοντας τη διαφορά στους τρεις πόντους (58-55) με 46” να απομένουν. Μέχρι εκεί μπόρεσε όμως να πλησιάσει η Εθνική, κι ας κέρδισε στην επόμενη φάση ο Οικονομόπουλος επιθετικό φάουλ (στα 30,9″). Στην πιο κρίσιμη επίθεση ο Χαραλαμπόπουλος δεν βρήκε στόχο στο τρίποντο που επιχείρησε, ο Ράντοβαν Τζόκοβιτς κέρδισε φάουλ και έκανε το σκορ 59-55 με μία βολή, ενώ το χαμένο αμυντικό ριμπάουντ που ακολούθησε djokovicήταν ουσιαστικά η χαριστική βολή…

Το χειρότερο ημίχρονο…

Η Εθνική έκανε το χειρότερο της (πρώτο) ημίχρονο στο τουρνουά, ωστόσο κατόρθωσε όχι μόνο να μην αφήσει τη Σερβία να ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη από 9 πόντους (14-23 στο 14′), αλλά και να πάει ισόπαλη στα αποδυτήρια, βάζοντας τους 8 από τους τελευταίους 9 πόντους του ημιχρόνου. Βοήθησαν σε αυτό και τα 11 λάθη των Σέρβων στο πρώτο ημίχρονο, αφού σε όλους τους άλλους τομείς η ομάδα του Μπούτσαν ήταν ανώτερη. Ή μάλλον… λιγότερο κακή από το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το οποίο είχε 9/29 σουτ στο πρώτο ημίχρονο (0/6 τρίποντα).

Η “εικόνα” δεν άλλαξε πολύ στο δεύτερο 20λεπτο, αφού η ελληνική ομάδα ακολουθούσε στο σκορ, είδε τους Σέρβους να ξεφεύγουν με 52-42 στο 32′ αλλά πάλεψε μέχρι τέλους. Χωρίς όμως να έχει τα “όπλα” για να κερδίσει το παιχνίδι… Δυστυχώς, η επίθεση δεν λειτούργησε ποτέ και η αστοχία από την περιφέρεια ήταν παροιμιώδης για την Εθνική, η οποία έχασε τα πρώτα 15 τρίποντα που επιχείρησε.

ΣΕΡΒΙΑ-ΕΛΛΑΔΑ 60-55
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-14, 28-28, 46-40, 60-55

ΣΕΡΒΙΑ (Μπούτσαν): Πένο, Σίμιτς, Οστοϊτς 5, Τζόκοβιτς Ρ. 21 (2), Μαρίνκοβιτς 2, Τζόκοβιτς Ιλ. 13 (1), Λαζάρεβιτς 16 (7ρ.), Πάβλοβιτς, Ραντοβάνοβιτς 1, Βούτσετιτς 2 (12ρ., 3κλ.).
ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος, Κόνιαρης 5 (5λ.), Κώττας, Οικονομόπουλος, Μήτογλου 9 (10ρ., 3κ.), Μουράτος, Τσαλμπούρης, Μπιλλής, Σταμάτης 22 (1), Παπαγιάννης 10 (7ρ., 3κ.), Χαραλαμπόπουλος 9 (7ρ.).