Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να… γκρεμίσει η εθνική εφήβων όσα είχε “χτίσει” στα δύο πρώτα κόντρα στη Λιθουανία στη 2η μέρα του European Challenger στο Τελ Αβίβ. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είδε τους Λιθουανούς να πανηγυρίζουν το 85-69, στο οποίο έφτασαν χάρη στο κακό τρίτο δεκάλεπτο της εθνικής μας ομάδας.

Διαφορά που έφτασε και στους εννέα πόντους, με ένα σερί 10-0, δημιούργησε η ελληνική ομάδα στην πρώτη περίοδο (19-10, 7’30’’). Οι Έλληνες διεθνείς κράτησαν το προβάδισμα (24-18 στο 10’40’’, 32-27 στο 15’15’’) με τη Λιθουανία να παίρνει δεύτερες ευκαιρίες μέσα από τα ριμπάουντ για να ισοφαρίσει (33-33, 16’20’’) και να πάρει για λίγο το προβάδισμα (33-34, 18’). Η Ελλάδα ήταν αυτή που έκλεισε το ημίχρονο προπορευόμενη με τη μικρότερη δυνατή διαφορά (38-37). Μερμίγκης και Μπαζίνας με 14 και 10 πόντους αντίστοιχα ήταν ήδη διψήφιοι στο εικοσάλεπτο, ενώ στο αντίστοιχο διάστημα ο Ζούγρης είχε μαζέψει εννέα ριμπάουντ.

Η ελληνική ομάδα έχτιζε μικρές διαφορές με τους Λιθουανούς να τις εξαλείφουν, φτάνοντας να πάρουν το προβάδισμα και να προηγηθούν με 10 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-65, 30’). Η διαφορά έφτασε στο +13 (61-74, 35’30’’) με τη Λιθουανία να σφραγίζει τη νίκη με το τελικό 69-85.

Αύριο (5/8) στις 17.00 το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αντιμετωπίζει την Πορτογαλία.

Διαιτητές: Τσιουλίν (Ρουμανία), Πρακς (Ουγγαρία), Μουμίνι (Κόσοβο)
Δεκάλεπτα: 20-16, 38-37, 55-65, 69-85
Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Δήμου 3, Ευσταθίου 2, Φύτρος, Γιαννόπουλος 5, Οικονομόπουλος 1, Μπαζίνας 13, Ευσταθιάδης 8, Μερμίγκης 19, Οικονομίδης 3, Ρουμόγλου 3, Τσολάκης 12, Ζούγρης (14ρ.)