Ηρόδοτος – Αρχάγγελος Αγ. Θεοδώρου 77-66

P1100042Την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα του 2ου ομίλου νότου πανηγύρισε ο Ηρόδοτος επί του Αρχάγγελου με 77-66 στην Κρήτη.
Το νησιώτικο ντέρμπι κράτησε τον συγκεκριμένο τίτλο του μέχρι τα μισά της 2ης περιόδου, καθώς οι δυο ομάδες κυνηγούσαν με το ίδιο ακριβώς πάθος το προβάδισμα. Μετά το 16′ λεπτό όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν ένα ασφαλές προβάδισμα της τάξης των 6 πόντων. Ή τουλάχιστον έτσι πίστευαν, αφού οι Ροδίτες δεν είχαν την πρόθεση να τα παρατήσουν τόσο νωρίς. Σε εκείνο το σημείο οι Κούρος και Αγγελόπουλος ξαναέβαλαν τους «πορτοκαλί» στο παιχνίδι αφού με σουτ του πρώτου στη λήξη της επίθεσης (17′) και με καλάθι αιφνιδιασμού 49΄΄ πριν την ολοκλήρωση της 2ης περιόδου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στο -4.

Στην επανάληψη όμως οι Κρητικοί φάνηκαν πιο αποφασισμένοι για τη νίκη, σε αντίθεση με τους παίκτες του Αρχάγγελου, τους οποίους χτύπησε η κούραση. Με κορυφαίο το Μαϊστρέλη, ο οποίος μπήκε από τον πάγκο με 4 στα 5 τρίποντα άνοιξε την ψαλίδα υπέρ των γηπεδούχων, η ομάδα του Ηροδότου όσο περνούσαν τα λεπτά φαινόταν να κρατά ακόμα πιο δυνατά τη νίκη. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο γκαρντ των «μπλε» ευστοχήσει σε ακόμα 2 τρίποντα δίνοντας έτσι το έναυσμα στους συμπαίκτες του για το χορό ευστοχίας των… 6,75. Κάπως έτσι ο Ηρόδοτος πανηγύρισε τους δυο πολύτιμους βαθμούς της επιτυχίας, οι οποίοι του δίνουν σημαντική ανάσα και στη βαθμολογία.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής (22/11):

Ηρόδοτος-Αρχάγγελος 77-66

Το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής (23/11):

Κορωπί-Κάδμος (Γ. Παπασιδέρης, 17.00)
Σπόρτιγκ-Κρόνος Αγ. Δημ. (Σπόρτιγκ, 17.00)
Ιωνικός ΝΦ-Διαγόρας Δρυοπ. (Ζ. Αλεξάνδρου, 17.00)
Ακαδημία-Εργοτέλης (Μ.Μερκούρη, 17.00)
Αιγάλεω-Πεύκη (Αιγάλεω, 17.00)
Πόλις Καλλιθέας-Ίκαρος Ν. Σμύρνης (Εθν. Αντίστασης, 17.00)

ΗΡΟΔΟΤΟΣ – ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ 77-66
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-20, 39-35, 55-51, 77-66

Διαιτητές: Σιώκας, Φασόλης.
ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Δημητριάδης): Τσαμπής 7(1), Μαϊστρέλης 22(7), Χρύσης 10, Καρλάφτης, Γρύλλης 7(2), Παρδακάς 12, Μητρόπαπας, Βαρνάβας 10, Χωματάς, Μαυρόπουλος 9, Χαρατσής.
ΑΓΙΟΙ ΘΕΟΔΩΡΟΙ (Θωμίδης): Βογιατζής 16, Μήτσου, Παπανικολάου 6(2), Ξυπολιτάς, Βλαχοδήμος, Ματσαμάς 2, Ντεντά 14, Αγγελόπουλος 12(1), Σκορδάλης 9(1), Κούρος 2, Εκινέ 5(1).