boxwridisΕνα εύστοχο σουτ από τα 8 μέτρα του Νέλσον 1” πριν από το τέλος στέρησε από την Εθνική ομάδα τη νίκη, με τη Μεγάλη Βρετανία να αναδεικνύεται νικήτρια με 69-66.  Τα παιδιά του Κώστα Μίσσα αν και βρέθηκαν στο 3′ πίσω στο σκορ (64-63) μπόρεσαν λίγο αργότερα με ένα τρίποντο του Χριστοδούλου να φέρουν το ματς στα ίσια (66-66), αλλά στην προτελευταία επίθεση ένα χαμένο σουτ του Αγραβάνη έδωσε τη δυνατότητα στους Βρετανούς να έχουν το πάνω χέρι με τον Νέλσον να ευστοχεί και να παίρνει τη νίκη για την ομάδα του.

Η Εθνική δεν έχει χάσει τις ελπίδες πρόκρισης (περνούν οι τρεις πρώτοι από κάθε όμιλο) ωστόσο εξαρτάται από τα υπόλοιπα αποτελέσματα. Το σίγουρο είναι ότι αν η Λιθουανία νικήσει τα εναπομείναντα παιχνίδια της (την Ουγγαρία σε λίγη ώρα και τη Μ. Βρετανία αύριο) τότε αυτόματα η ελληνική ομάδα περνάει στην επόμενη φάση.

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 2-5, αλλά το προβάδισμα άλλαξε χέρια συνολικά 11 φορές στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Εθνική από το 16-18 βρέθηκε στο 22-18 με τη Μεγάλη Βρετανία να χρησιμοποιεί μια άμυνα ζώνης. Ο Κώστας Μίσσας είδε τους παίκτες του να ευστοχούν πίσω από τα 6.75, για να έρθει το 26-32 στο 15’. Μποχωρίδης, Λιάπης και Καμπερίδης ευστόχησαν, αλλά η διαφορά εξανεμίστηκε γρήγορα. Οι Βρετανοί ισοφάρισαν (32-32, 1640) ανοίγοντας το ρυθμό και πηγαίνοντας στα επιθετικά ριμπάουντ και έφτασαν και να προηγηθούν (37-34, 1845). Διαμαντάκος και Αγραβάνης ήταν εκεί για να στείλουν τον αγώνα σε μία ακόμη ισοπαλία με την ολοκλήρωση του πρώτου μισού (37-37).

Η Ελλάδα μπήκε στο γήπεδο όπως χρειαζόταν στο δεύτερο ημίχρονο. Με σερίο 7-0, τη βοήθησε να κάνει το  44-37(22’) με τον Χριστοδούλου. Για μία ακόμη φορά όμως δεν μπόρεσε να κρατήσει τη διαφορά (45-46, 24’)με τους Βρετανούς  να παίρνουν με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου και το προβάδισμα (57-54). Ωστόσο σε αυτό συνέβαλλε το επιθετικό φάουλ και η τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Διαμαντάκος .

Όπως και στο τρίτο δεκάλεπτο, έτσι και στο τέταρτο η Ελλάδα μπήκε καλά (57-60 στο31’). Βρέθηκε όμως να κολλάει στην άμυνα ζώνης που χρησιμοποίησε σταθερά η Μεγάλη Βρετανία. Τα τρίποντα δεν έβρισκαν εύκολα το στόχο και παρά το ότι η ελληνική ομάδα ανανέωσε αρκετές επιθέσεις, όχι μόνο δεν μπόρεσε να διευρύνει τη διαφορά, αλλά έχασε και το προβάδισμα (66-63). Ο Χριστοδούλου ισοφάρισε (66-66, 39), αλλά ο Νέλσον με εύστοχο τρίποντο 1 ‘’πριν τη λήξη διαμόρφωσε το τελικό 69-66.

Μ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ  69-66
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-18, 37-37, 57-54, 69-66
Μ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Λάιχνερ): Γκρέιαμ 5, Νέλσον 13 (2τρ., 5ασ., 7ας.), Σπένσερ 7 (1), Μούρταγκ, Γιανγκ 8 (6ασ.), Μακέι 3, Σέντανς 9 (3), Λόσον 5, Μπίγκμπι-Γουίλιαμς 7
ΕΛΛΑΦΑ (Μίσσας): Μποχωρίδης 11 (3/10τρ, 8ρ..), Λιάπης 7 (1), Πουλιανίτης, Χριστοδούλου 8 (1/5τρ.), Σιόλογκας, Κουζέλογλου, Καμπερίδης 8 (3/8τρ., 10ρ.), Αγραβάνης 10 (2/6τρ.), Διαμαντάκος 10, Μαραγκός.