pierikos-foinikasΜε ήττα ολοκλήρωσε τους φιλικούς αγώνες προετοιμασίας ο Φοίνικας χάνοντας χθες το απόγευμα στο κλειστό του Αλκαζάρ από τον Πιερικό Αρχέλαο με 74-63.

Η λαρισινή ομάδα ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε στο 4′ με 12-5. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 12-10 στο 6′ αλλά ο Φοίνικας ξέφυγε εκ νέου με 21-16 στο 10′ και 26-16 στο 11′. Ο Πιερικός Αρχέλαος κατάφερε να ισοφαρίσει στο 16′ σε 31-31 αλλά πάλι οι παίκτες του Φοίνικα πήραν διαφορά 7 πόντων με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (42-35).

Στο μεγαλύτερο μέρος της τρίτης περιόδου, ο Φοίνικας προηγούνταν με 4-7 πόντους αλλά στο τέλος με μεγάλη ευστοχία από την περιφέρεια οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με 55-56. Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Πιερικού Αρχέλαου με όπλο την πολύ καλή άμυνα άρχισαν να παίρνουν μία υπέρ τους διαφορά που συνεχώς μεγάλωνε. Ετσι προηγήθηκαν με 55-61 στο 32′ και 59-68 στο 36′, νικώντας τελικά εύκολα με 63-74.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-16, 42-35, 55-56, 63-74
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΛΑΡ.: (Λιάγκας) Βλαχούλης 2, Αθανασόπουλος 7, Ακρίβος, Παπαχρήστος 15 (1), Γκαγκανάσιος 2, Λεπενιώτης 7 (1), Σαριμπαλίδης 9 (3), Περρωτής 5, Τσούμας 5 (1), Θεοδοσίου, Τσιαμπαλής 11 (3).