basketball_rain“Φωτιά” στην κορυφή του 2ου βόρειου ομίλου άναψε η Ευκαρπία, η οποία νίκησε στη Χαλκιδική τον Πολύγυρο 72-64 στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής που έγινε στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 43-34 στα μέσα της δεύτερης περιόδου, ωστόσο έκλεισαν ιδανικά το πρώτο ημίχρονο και άνοιξαν ακόμα καλύτερα το δεύτερο, κάνοντας τη μεγάλη ανατροπή. Μέσα σε επτά αγωνιστικά λεπτά η Ευκαρπία μετέτρεψε το -9 σε +9 χάρη σε ένα επιμέρους 21-3 και στο 32′ προηγήθηκε 55-46.

Ο Πολύγυρος κατάφερε πάλι να μειώσει τη διαφορά στον έναν πόντο (58-59), σε εκείνο το σημείο όμως ο Σουτζόπουλος έβαλε το μεγαλύτερο τρίποντο του αγώνα και η Ευκαρπία έφτασε στη νίκη, “πιάνοντας” στην κορυφή του 4ου ομίλου το σύλλογο της Χαλκιδικής. Αυτό που δεν κατάφερε η Ευκαρπία ήταν να καλύψει και τη διαφορά με την οποία ηττήθηκε στον 1ο γύρο (65-79).

Ο Πολύγυρος είχε πολύ κόσμο στο πλευρό του αλλά και την ατυχία να μην βρεθούν σε καλή μέρα τα επιθετικά του “ατού”, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που είχαν έναν πολύ καλό Σουτζόπουλο και γενικά μεγάλη ευστοχία.

ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ-ΕΥΚΑΡΠΙΑ 64-72
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 33-30, 43-51, 64-72
Διαιτητές: Ρούκας-Δημάδης
ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ (Πεγιάς-Παπαδόπουλος): Μαρκίδης 5, Δ. Ζαγορίτης, Παπασαραφιανός 10(2), Κρομμήδας, Βογιατζής 13(3), Α. Ζαγορίτης, Στιβαχτάρης Α, Αποστολίδης 2, Πιπιλιάρης 13, Κοτζαγιάννης 11, Χαρτόπουλος 10.
ΕΥΚΑΡΠΙΑ (Αμοιρίδης): Χατζημιχαηλίδης Δημ 9(1), Τζινόπουλος 11(3), Δώδος 7(1), Χατζημιχαηλίδης Ν 11(1), Παπαευαγγέλου 4, Σεφερίδης, Γιώρτσιος Χρ, Γκόφας 2, Σουτζόπουλος 28(2), Γιώρτσιος Αθ., Μανδάνης, Παρασκευάς.