Κατέκτησαν το Ακρόπολις στο κατάμεστο ΟΑΚΑ οι Σέρβοι

Το τελευταίο παιχνίδι του 29ου Ακρόπολις έμοιαζε με γιορτή και είχε καλεσμένους 18.000 και πλέον φιλάθλους στο ΟΑΚΑ. Παράλληλα όμως ήταν και το πιο σοβαρό τεστ που έδωσε έως τώρα η Ελλάδα στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για το Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας (31/8-15/9). Η Σερβία φρόντισε να το επιβεβαιώσει, καθώς παρά την απουσία του Νίκολα Γιόκιτς υποχρέωσε την Ελλάδα στην πρώτη της φιλική ήττα με 85-80 στην παράταση και κατέκτησε αήττητη το τουρνουά.

Ο ασταμάτητος Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (28π.), ο Νεμάνια Μπιέλιτσα (18π., 14ρ.) και ο Νίκολα Μιλουτίνοβ (14π.) οδήγησαν τους Σέρβους, την ώρα που οι δύο Αντετοκούνμπο, ο Γιάννης (20π.) και ο Θανάσης (17π.) ήταν μαζί με τον Νικ Καλάθη (15π., 7ασ.) οι κορυφαίοι της Ελλάδας. Μιας Ελλάδας, που παρατάχθηκε χωρίς τους Σλούκα, Παπαπέτρου, Παπανικολάου και είδε τον Γιάννη Αθηναίου να αποχωρεί σφαδάζοντας από το παρκέ 3’08’’ πριν από τη λήξη της δεύτερης περιόδου με σοβαρό τραυματισμό στο αριστερό γόνατο.

Παρά τα προβλήματά της η Εθνική ήταν η καλύτερη ομάδα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Η “γαλανόλευκη” έβαλε 13 τρίποντα (σε 38 προσπάθειες), έκλεψε 15 φορές τη μπάλα, έχασε όμως κατά κράτος τα ριμπάουντ (29-46), κάτι που βέβαια δεν την εμπόδισε να διατηρεί σταθερά το προβάδισμα από το 2ο έως το 37ο λεπτό και να ξεφύγει μέχρι και με 10 πόντους διαφορά (45-35) στο 23’. Η είσοδος στο παρκέ του Νίκολα Μιλουτίνοβ άλλαξε πάντως σε μεγάλο βαθμό το παιχνίδι. Μαζί με τον σέντερ του Ολυμπιακού ανέβηκαν και οι Μπογκντάνοβιτς, Μπιέλιτσα και στην τέταρτη περίοδο η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς έκανε την αντεπίθεση της.

Με 2’42’’ να απομένουν για το τέλος, ο Μπιέλιτσα έβαλε την Σερβία μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο παιχνίδι (63-64) και στα 45’’ ο ίδιος παίκτης έκανε το σκορ 64-72! Κι όμως, η Ελλάδα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Ο Λαρεντζάκης ευστόχησε γρήγορα σε τρίποντο, στην άμυνα η Εθνική έκλεψε τη μπάλα, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κέρδισε φάουλ στην άλλη άκρη του παρκέ και με δύο βολές μείωσε ακόμα περισσότερο τη διαφορά: στους τρεις πόντους (69-72). Ακολούθησε φάουλ στον Μίτσιτς, που έχασε και τις δύο βολές, ανοίγοντας το παράθυρο για την ισοφάριση. Όπερ και εγένετο.

Οι Σέρβοι δεν έκαναν φάουλ και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο ευστόχησε σε τρίποντο 12,5’’ πριν από τη λήξη, ισοφαρίζοντας το σκορ (72-72)! Ο Μπογκντάνοβιτς αστόχησε σε υπό πίεση μακρινό σουτ στην τελευταία φάση και κάπως έτσι ο άτυπος τελικός του Ακρόπολις οδηγήθηκε σε παράταση. Εκεί όμως οι Σέρβοι ήταν καλύτεροι. Τα τρίποντα του Μπογκντάνοβιτς ήταν καθοριστικά στο έξτρα πεντάλεπτο και οδήγησαν την Σερβία στη νίκη και στην πρωτιά στο τουρνουά, με τον Γκούντουριτς να γράφει το τελικό σκορ με 3/3 βολές στα 23,2’’.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 38-31, 57-52, 72-72 (κ.α.), 80-85.

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Λαρεντζάκης 5 (1), Κόνιαρης 2, Αθηναίου, Καλάθης 15 (2τρ., 7ασ.), Μπουρούσης 10 (2τρ., 6ρ., 4κλ.), Παπαγιάννης 4 (2κ.), Πρίντεζης 4, Βασιλόπουλος 3 (1), Αντετοκούνμπο Γ. 20 (2τρ., 4κλ., 4κ.), Αντετοκούνμπο Θ. 17 (5/9τρ., 5ρ., 3κλ.).

ΣΕΡΒΙΑ (Τζόρτζεβιτς): Σιμόνοβιτς 6 (1), Μπογκντάνοβιτς 28 (5/9τρ., 3/6δ., 7/7β., 7ρ., 4ασ., 5λ.), Μπιέλιτσα 18 (4τρ., 14ρ., 4ασ.), Ραντούλιτσα 2, Μπίρτσεβιτς, Μιλουτίνοβ 14 (6/9δ.), Μίτσιτς 5 (1), Γκούντουριτς 7, Γιόβιτς 5 (1τρ., 6ασ.), Μαριάνοβιτς.