Κύπελλο Ελλάδας (Β’ Εθνική): Απέδρασε από το Ληξούρι η ΑΕΝΚ

Η ΑΕΝΚ συνεχίζει ακάθεκτη την αήττητη πορεία της στο Κύπελλο Ελλάδας, αφού νίκησε στην Κεφαλλονιά το ΝΕΟΛ 63-57 και προκρίθηκε στη 2η φάση.

Μετά τα πρώτα 3-4 λεπτά η ομάδα της Νέας Κηφισιάς είχε την περισσότερη ώρα τον έλεγχο της αναμέτρησης, με απαρχή ένα σερί 0-8 που έκανε το σκορ 6-13 στο 5′. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 26′ με 39-38 για πρώτη φορά μετά τα πρώτα λεπτά του αγώνα και να κλείσουν την 3η περίοδο με το προβάδισμα (46-44), το οποίο διεύρυναν μάλιστα στο τελευταίο δεκάλεπτο (52-46 στο 34′).

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν όμως άμεσα και προηγήθηκαν με 56-60 στο 39′, με τον Χατζηνικόλα να σημειώνει το τρίποντο που “καθάρισε” το ματς με 33” να απομένουν, διαμορφώνοντας και το τελικό σκορ.

ΝΕΟΛ – ΑΕ Ν. Κηφισιάς 57-63
Διαιτητές: Τσακιράκη, Γεράνιος, Καμήτσος
Δεκάλεπτα: 19-23, 29-35, 46-44, 57-63
ΝΕΟΛ (Καυκής): Ραϊτσεβιτς 8, Τσούκας 4, Μόσιαλος 1, Μπακέας Θ. 3 (1), Μαρούλης 3, Τρυφωνόπουλος 7 (7ρ.), Μπακέας Γ. 5 (1), Μανάκας 13 (1τρ., 8ρ.), Λαμπρόπουλος 6 (1τρ., 8ασ.), Ματσούκης 7 (1).
ΑΕΝΚ (Λαδικός): Κούτουλας, Χατζηνικόλας 15 (1τρ., 8ρ., 3ασ., 3κλ.), Μανούσος 10, Μοίρας 5 (1), Σκούρτης, Στασινόπουλος 7 (9ρ.), Μιχαλάκης 3 (1), Καράμπελας 15 (3τρ., 5ρ., 4ασ., 4κλ.), Σκορδάς 8 (8ρ.).

Β’ Φάση – 1η αγωνιστική (Σάββατο 30/9 & Κυριακή 1/10)