Λιθουανία – Ελλάδα 92-67: Κατέρρευσε στο 2ο ημίχρονο

Ένα σχεδόν αψεγάδιαστο ημίχρονο δεν ήταν αρκετό για την Εθνική. Η Λιθουανία την “έπνιξε” με 12/16 τρίποντα στο 2ο ημίχρονο, πήρε τη νίκη με το εμφατικό 92-67 και προκρίθηκε στους “8” από τον όμιλο της Ελλάδας μαζί με τις επίσης αήττητες ΗΠΑ.

Ο Τόμας Γουόκαπ (21π.) και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης (17π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Εθνικής, η οποία σούταρε συνολικά με χαμηλό ποσοστό (36%) και είχε 7/18 τρίποντα στο 1ο ημίχρονο αλλά μόνο 3/13 στο 2ο. Στην αντίπερα όχθη, η Λιθουανία είχε πολλούς πρωταγωνιστές, από τον Ρόκας Γιοκουμπάιτις (19π.) και τον Ιγκνας Μπραζντέικις (18π.), μέχρι τον Γιόνας Βαλαντσιούνας (15π.) και τον καθοριστικό στο 2ο ημίχρονο Εϊμάντας Μπέντζιους (15π.).

ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η Ελλάδα έκανε ένα σχεδόν αψεγάδιαστο 1ο ημίχρονο από τακτικής πλευράς. Έλεγξε τα ριμπάουντ (16-15) απέναντι στην κορυφαία ομάδα του Παγκοσμίου Κυπέλλου σε αυτόν τον τομέα, δεν άφησε τη Λιθουανία να τρέξει (πέτυχε το πρώτο της καλάθι στον αιφνιδιασμό στο 20’) και ευστόχησε σε 7 από τα 18 τρίποντα που επιχείρησε, με τους Γουόκαπ (15π.) και Λαρεντζάκη (15π.) να την οδηγούν στην επίθεση.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ξεπέρασε γρήγορα και το μουδιασμένο ξεκίνημα (7-0 στο 2’), καθώς βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με ένα σερί 12-0 πήρε το προβάδισμα με 13-15 στο 6’ και μετέτρεψε το 13-6 σε 13-18 στο 7’. Η Εθνική ξέφυγε μάλιστα και με διαφορές 8 πόντων στο 2ο δεκάλεπτο (27-35 στο 16’, 32-40 στο 18’) και πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα (39-43), παρότι οι Λιθουανοί έκλεισαν το 1ο ημίχρονο με ποσοστό 56%!

ΤΡΙΠΟΝΤΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΗ ΜΕ ΕΠΙΜΕΡΟΥΣ ΣΚΟΡ 53-24!

Η Εθνική έμεινε πιστή στο πλάνο της σε άμυνα κι επίθεση και στο 2ο ημίχρονο. Μόνο που τα σουτ δεν έμπαιναν με την ίδια συνέπεια, ενώ οι Λιθουανοί… δεν μπορούσαν να αστοχήσουν, τιμωρώντας ξανά και ξανά την closeout άμυνα της Ελλάδας και την επιλογή της να κάνει παγίδες μέσα στη ρακέτα. Αίφνης, λοιπόν, όλα άλλαξαν.

Η ομάδα του Κάζις Μακσβίτις έβαλε και τα 6 τρίποντα που επιχείρησε στο 3ο δεκάλεπτο (!) και με άλλα δύο του Μπέντζιους και του Κουζμίνσκας στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, έφτασε τα 8 σερί εύστοχα και έκανε το σκορ 70-58 στο 32’! Παράλληλα, έλεγξε και τα ριμπάουντ (34-26) στο 2ο ημίχρονο και προοδευτικά όλα έγιναν απλά για τη “Λιέτουβα”, η οποία είχε εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας (62% δίποντα, 63% τρίποντα, 85% βολές) και ανέβασε τη διαφορά στο +14 (74-60 στο 33’) και μέχρι το +27 στο 40’ (92-65).

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 39-43, 64-58, 92-67

Λιθουανία (Μακσβίτις): Βαλαντσιούνας 15 (6/9δ., 9ρ.), Γιοκουμπάιτις 19 (3/5δ., 3/3τρ., 4/4β., 6ασ., 3κλ.), Μπρασντεΐκις 18 (4/4δ., 3/3τρ., 1/2β.), Νορμάντας 3 (1), Σεντεκέρσκις – Μπέντζιους 15 (3), Ντίμσα 6 (2), Καρινιάουσκας, Κουζμίνσκας 5 (1), Μοτιεγιούνας 8 (1), Σιρβίντις 3 (1), Μαλντούνας.

Ελλάδα (Ιτούδης): Γουόκαπ 21 (3/10δ., 5/10τρ., 8ρ., 7ασ.), Παπαγιάννης 4, Παπανικολάου, Λούντζης, Αντετοκούνμπο 2 – Λαρεντζάκης 17 (3/4δ., 3/7τρ., 2/2β.), Παπαπέτρου 9 (1), Ρογκαβόπουλος 7, Μωραΐτης 5 (1), Μποχωρίδης, Χατζηδάκης.