“Μαστρογιάννεια”: Εύκολα η ΑΕΚ, καλύτερο το Περιστέρι

pagratiΧωρίς να πιάσει και την καλύτερη της απόδοση, η ΑΕΚ νίκησε εύκολα τον Φιλαθλητικό με 68-53 στο πρώτο παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο του τουρνουά “Μαστρογιάννεια”. Η “Ενωση” ήταν καλύτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, ενώ έφτασε τη διαφορά ακόμα και στο +20 στην 4η περίοδο.

Ο Βαγγέλης Ζιάγκος μοίρασε το χρόνο συμμετοχής, ενώ εκτός αγώνα λόγω τραυματισμού ήταν ο Νίκολιτς. Στην αντίπερα όχθη, εξαιρετικός ήταν (στο δεύτερο ημίχρονο) ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, ο οποίος μάλιστα… μοίρασε θέαμα με δύο εντυπωσιακά καρφώματα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Θετικοί ήταν και οι Τζόλος και Σκάνδαλος, ενώ εκτός ήταν ο τραυματίας Λάκκα.

Το Περιστέρι ήταν σαφώς ανώτερο στο άλλο παιχνίδι της πρώτης ημέρας, αφού νίκησε πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 73-70 το κακό και εμφανώς ανέτοιμο Παγκράτι. Η ομάδα των δυτικών προαστίων είχε συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ και στο 36′ ξέφυγε ακόμα και με 65-53, παίζοντας κατά διαστήματα καλό μπάσκετ. Ο Χριστόδουλος κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια για το Περιστέρι, που πέτυχε και 11 τρίποντα.