“Μικρές” εθνικές ομάδες 2023: Γάλλοι και Ισπανοί σάρωσαν τα μετάλλια

Το καλοκαίρι του 2023 ανήκε στην Ισπανία και στη Γαλλία σε επίπεδο “μικρών” εθνικών ομάδων. Ο λόγος; Οι συγκεκριμένες χώρες μάζεψαν 13 από τα 24 μετάλλια!

Η Ισπανία ήταν 1η στον πίνακα των μεταλλίων με επτά, καθώς μόνο στο Eurobasket Νέων Ανδρών του Ηρακλείου δεν ανέβηκαν στο βάθρο από τις οκτώ διοργανώσεις! Τα περισσότερα χρυσά μετάλλια, πάντως, τα μάζεψαν οι Γάλλοι, οι οποίοι κατέκτησαν τρία από τα έξι Eurobasket που διοργανώθηκαν το καλοκαίρι και συγκεκριμένα τα τουρνουά Νέων Ανδρών, Νέων Γυναικών και Κορασίδων.

Συνολικά 10 ευρωπαϊκές χώρες κατέκτησαν μετάλλια αυτό το καλοκαίρι. Η Ισπανία, η Γαλλία και άλλες οκτώ χώρες, συμπεριλαμβανομένης και της Ελλάδας, η οποία επέστρεψε στα μετάλλια με τους Νέους Άνδρες έπειτα από έξι χρόνια και το χρυσό των Νέων Ανδρών στο Ηράκλειο.

Τα μετάλλια συνολικά:

1. Ισπανία 7 (2 χρυσά σε Eurobasket Παίδων και Παγκόσμιο Κύπελλο Εφήβων, 3 αργυρά σε Eurobasket Εφήβων, Eurobasket Κορασίδων, Παγκόσμιο Κύπελλο Νεανίδων, 2 χάλκινα σε Eurobasket Νέων Γυναικών, Eurobasket Νεανίδων)
  2. Γαλλία 6 (3 χρυσά σε Eurobasket Νέων Ανδρών, Νέων Γυναικών, Κορασίδων, 2 αργυρά σε Eurobasket Εφήβων, Νεανίδων, 1 χάλκινο στο Eurobasket Παίδων)
  3. Ιταλία 2 (1 αργυρό στο Eurobasket Παίδων, 1 χάλκινο στο Eurobasket Κορασίδων)
  4. Σερβία 1 (χρυσό στο Eurobasket Εφήβων)
  5. Σλοβενία 1 (χρυσό στο Eurobasket Νεανίδων)
  6. Ισραήλ 1 (αργυρό στο Eurobasket Νέων Ανδρών)
  7. Λετονία 1 (αργυρό στο Eurobasket Νέων Γυναικών)
  8. Τουρκία 1 (χάλκινο στο Παγκόσμιο Κύπελλο Εφήβων)
  9. Ελλάδα 1 (χάλκινο στο Eurobasket Νέων Ανδρών)
  10. Γερμανία 1 (χάλκινο στο Eurobasket Εφήβων)

Τα μετάλλια σε επίπεδο ανδρών (U16, U18, U19, U20):

1. Ισπανία 3 (2 χρυσά σε Eurobasket Παίδων και Παγκόσμιο Κύπελλο Εφήβων, 1 αργυρό σε Eurobasket Εφήβων)
  2. Γαλλία 3 (1 χρυσό σε Eurobasket Νέων Ανδρών, 1 αργυρό σε Eurobasket Εφήβων, 1 χάλκινο στο Eurobasket Παίδων)
  3. Σερβία 1 (χρυσό στο Eurobasket Εφήβων)
  4. Ιταλία 1 (1 αργυρό στο Eurobasket Παίδων)