Μπαράζ ανόδου: Επικό ματς και νίκη της ΑΕΚ!

Συγκλονιστικό ματς έγινε στα Τρίκαλα μεταξύ της ΑΕΚ και του Ηρακλή, στον αγώνα μπαράζ για την ομάδα που θα ακολουθήσει τον Φίλιππο Βέροιας και το Ψυχικό στην Α2. Η ΑΕΚ είχε επί 38 λεπτά το προβάδισμα αλλά έχασε μία διαφορά 15 πόντων στην τελευταία περίοδο και χρειάστηκε παράταση για να νικήσει τον μαχητικό “γηραιό” με 83-76, κατακτώντας έτσι την άνοδο στην Α2.

Επί τρία δεκάλεπτα η Ενωση έλεγχε απόλυτα τον αγώνα, έχοντας σταθερά μια διαφορά 7-12 πόντων που έφτασε τη μέγιστη τιμή της στο 12′, όταν προηγήθηκε 28-14. Η ΑΕΚ σημείωσε τους πρώτους 10 πόντους του αγώνα, σούταρε καλύτερα από την περιφέρεια σε όλο το πρώτο ημίχρονο και είχε περισσότερες λύσεις στην επίθεση, με 9 παίκτες να έχουν σκοράρει στα πρώτα 20 λεπτά και κορυφαίους τους Γκιζόγιαννη (8), Κοψαύτη (7). Παράλληλα, κατάφερε να βραχυκυκλώσει με την άμυνά της τον Κώστα Μπεχλιβάνη, τον κινητήριο μοχλό του Ηρακλή. Ο “γηραιός” χρειάστηκε 4,5 λεπτά για να σημειώσει το πρώτο του καλάθι, έκτοτε όμως βελτιώθηκε αισθητά στην επίθεση, με αποτέλεσμα να ρίξει τη διαφορά στους 7 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο Μπεχλιβάνης πήρε μπροστά και ο Ηρακλής έριξε τη διαφορά μέχρι τους 5 πόντους (41-46) για πρώτη φορά από το πρώτο λεπτό του αγώνα, ωστόσο στην άμυνα ρίσκαρε και το “πλήρωσε”. Οι “κυανόλευκοι” επέλεξαν να αφήσουν τα περιφερειακά σουτ της ΑΕΚ, η οποία έβαλε πέντε συνεχόμενα τρίποντα (από δύο οι Κοψαύτης, Πολυτάρχου και ένα ο Κουκουράβας), με αποτέλεσμα να ξεφύγει πάλι με 11 πόντους διαφορά.

Ο “δικέφαλος” μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο αποφασισμένος να “καθαρίσει” το ματς και με ένα προσωπικό 7-0 από τον Πολυτάρχου ξέφυγε με 15 πόντους διαφορά στο 32′ (49-64). Υπολόγιζε όμως χωρίς τον Γιάννη Σταμπουλή… Ο νεαρός φόργουορντ σημείωσε 10 πόντους σε διάστημα δύο λεπτών και έβαλε μόνος του τον Ηρακλή μέσα στο ματς, ενώ ο Μπεχλιβάνης του έδωσε το προβάδισμα για πρώτη φορά στον αγώνα με 69-68 στο 38′. Τα τελευταία δύο λεπτά ήταν συγκλονιστικά.

Ο Κουκουράβας έκανε το σκορ 72-69 με τρίποντο στα 56” και ο Μπεχλιβάνης ισοφάρισε με (πολύ τυχερό) τρίποντο στα 46”, ισοφαρίζοντας 72-72. Οι δύο ομάδες έχασαν τις τελευταίες επιθέσεις και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, όπου η ΑΕΚ εξαργύρωσε ουσιαστικά τις περισσότερες επιλογές που έχει. Παρά τους διαδοχικούς τραυματισμούς των Κουκουράβα, Κοψαύτη μέσα σε ένα λεπτό, η ΑΕΚ πήρε τη νίκη σε μία παράταση που έμοιαζε με… αναμέτρηση βολών! Μόνο ένα καλάθι σημειώθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο (από τον Σιαμανδούρα), αφού όλοι οι υπόλοιποι πόντοι επιτεύχθηκαν από τη γραμμή των βολών: 4/7 είχε ο Μπεχλιβάνης για τον Ηρακλή και 9/12 η ΑΕΚ, με τον Γκιζόγιαννη να σημειώνει τις 6 από αυτές.