Μύκονος – Αχαγιά ’82 83-45: Με Τσάμη από τα… παλιά

Η Μύκονος ξέσπασε στην Αχαγιά ’82 μία εβδομάδα μετά την εντός έδρας ήττα από το Μίλωνα.

Η ομάδα του Γιάννη Τζήμα έφτασε δια περιπάτου στη νίκη με το εμφατικό 83-45, έχοντας πρωταγωνιστή τον καλύτερο φετινό  Άγγελο Τσάμη (18π.). Ο ΑΟ Μυκόνου βρέθηκε πίσω στο σκορ μία φορά όλη κι όλη στα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα με 0-2. Στα επόμενα 7 λεπτά πέτυχε 23 αναπάντητους πόντους, ξέφυγε με 23-2 και δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα από εκεί και πέρα, παρότι “κόλλησε” για αρκετή ώρα στις άμυνες ζώνης των φιλοξενούμενων.

Το καλύτερο που μπόρεσε να κάνει η Αχαγιά ’82, ήταν να ρίξει τη διαφορά μέχρι τους 13 πόντους στο 14′ (28-15). Οι γηπεδούχοι πάτησαν πάλι το γκάζι στη συνέχεια, απομακρύνθηκαν με 42-19 στο 18′ και στο 2ο ημίχρονο ανέβασαν τη διαφορά μέχρι και στους 41 πόντους στο 39′ (83-42), υποχρεώνοντας την ομάδα του Θανάση Λιόνα σε 4η σερί ήττα.

Μύκονος – Αχαγιά ’82 83-45
Διαιτητές: Φασόλη, Κιουλάφας, Μαυρέλης
Δεκάλεπτα: 23-7, 42-21, 61-31, 83-45
Μύκονος (Τζήμας): Σταμάτης 13 (2), Τζόρτζεβιτς 7 (1), Καραμανλής, Μάρτζος 5 (1), Καράμπουλας 9 (1), Σπυρόπουλος 13, Διαμαντάκος 7, Καμπούρης, Κονταράτος, Τσάμης 18, Σπυριδωνίδης 5, Ονάσογλου 6.
Αχαγιά ’82 (Λιόνας): Βλαδίτσης, Τζίμης 11 (1), Κανελλάκης, Καλογιάννης 3 (1), Φραντζής 16 (3), Σπηλιόπουλος, Τάρναρης 2, Μάρκοβιτς 13, Κοντόγιωργας..

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής (21/1)

Οι τέσσερις πρώτες ομάδες συμμετέχουν στα πλέι οφς ανόδου
  Οι ομάδες από τις θέσεις 7-10 συμμετέχουν στα πλέι αουτ, με τις δυο ηττημένες να υποβιβάζονται στην Γ’ Εθνική