Ο ΑΟ Μυκόνου ήταν καταιγιστικός στο πρώτο (εξ αναβολής) ματς για το 2023 στον 1ο όμιλο της Β’ Εθνικής, καθώς συνέτριψε τον Εθνικό 109-88 για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο Τάσος Σπυρόπουλος (28π., τους 17 στο 1ο ημίχρονο) και ο Δημήτρης Σταμάτης (26π., τους 16 στο 1ο ημίχρονο) ήταν οι παίκτες που οδήγησαν επιθετικά τον ΑΟ Μυκόνου στη 10η συνεχόμενη νίκη του, ενώ την επανεμφάνισή του έπειτα από απουσία δύο μηνών έκανε ο Γιώργος Διαμαντάκος. Στην αντίπερα όχθη, οι Βαθρακοκοίλης (25π.), Καραφαντής (19π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ από πλευράς Εθνικού.

Η ομάδα του Γιάννη Τζήμα έλεγξε από νωρίς τον αγώνα, καθώς προηγήθηκε με 18-11 στο 8′ και με 25-15 στο 11′. Οι γηπεδούχοι είδαν σε αρκετές περιπτώσεις τον Εθνικό να μειώνει τη διαφορά μέχρι τους 2-3 πόντους στο 1ο ημίχρονο, ωστόσο έβρισκαν πάντα τον τρόπο να ξεφεύγουν άμεσα, ακόμα και με +10 (25-15 στο 11′, 47-37 στο 19′).

Στο 2ο ημίχρονο η Μύκονος δεν απειλήθηκε ποτέ. Με τον Σπυρόπουλο να είναι ασταμάτητος κάτω από τα δύο καλάθια και τον Σταμάτη να σκοράρει κατά βούληση, η Μύκονος απομακρύνθηκε με 64-49 στο 24′ και ανέβασε τη διαφορά ακόμα περισσότερο στην 4η περίοδο, μέχρι και στους 24 πόντους (104-80 στο 39′ και 109-85 στο 40′).

* Παρών στο γήπεδο ήταν και το νέο μεταγραφικό απόκτημα του ΑΟ Μυκόνου, ο Σέρβος πόιντ γκαρντ Βουκ Τζόρτζεβιτς (32χρ., 1.96μ.).

Μύκονος – Εθνικός 109-88
Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Καλογριάς, Βελέντζας
Δεκάλεπτα: 22-15, 52-45, 78-70, 109-88
Μύκονος (Τζήμας): Σταμάτης 26 (4), Καραμανλής 2, Μάρτζος 3 (1), Καράμπουλας 8, Σπυρόπουλος 28 (1), Διαμαντάκος 9, Καμπούρης 5, Τσάμης 4, Κατσαρέας 2, Σπυριδωνίδης 10 (2), Ονάσογλου 12 (2).
Εθνικός (Χούμπαυλης): Ρουκάς 3, Σταματίου 11 (1), Γκαβασιάδης 6, Ιωάννου 11 (1), Καραφαντής 19 (5), Βαθρακοκοίλης 25 (4), Καρυστινός 8, Ολύμπιος, Καππής 5.

1. Μίλωνας 22 (11-0)
2. Μύκονος 21 (10-1)
3. Εθνικός 18 (7-4)