O ΑΟ Μυκόνου πιστοποίησε την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται και στο εξ αναβολής ματς για την 6η αγωνιστική της Β’ Εθνικής, καθώς νίκησε εύκολα την ΕΦΑΟΖ 94-79.

Αυτή ήταν η 7η σερί νίκη για την ομάδα του Γιάννη Τζήμα, η οποία ευστόχησε σε 15 τρίποντα και τιμώρησε τις άμυνες ζώνης που χρησιμοποίησε στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης η ΕΦΑΟΖ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με εντυπωσιακό τρόπο στο γήπεδο, προηγήθηκαν 9-0 στο 5’, 14-2 στο 6’ και 19-6 στο 7’, ωστόσο οι ζώνες του Μελέτη τους βραχυκύκλωσαν για αρκετή ώρα. Κάπως έτσι η ΕΦΑΟΖ κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ στο 13’ (25-25) και να προηγηθεί για πρώτη φορά στο 14’ (27-28) και λίγο αργότερα με 29-31.

Ο ΑΟ Μυκόνου αντέδρασε πάντως άμεσα και με τέσσερα διαδοχικά τρίποντα ξέφυγε εκ νέου με 43-35 στο 17’. Στο 2ο ημίχρονο μπήκαν στο… χορό (των τρίποντων) και οι Σταμάτης (11π. στο 3ο δεκάλεπτο), Μάρτζος (12π. στο 4ο), με συνέπεια η διαφορά να πάρει την ανιούσα, αφού στο 27’ το σκορ έγινε 66-51 και στο 38’ άγγιξε τη μέγιστη τιμή, το +22 (94-72).

Μύκονος – ΕΦΑΟΖ 94-79
Διαιτητές: Καλογερόπουλος, Ορφανός Ιορδ., Σκουλαρίκης
Δεκάλεπτα: 22-15, 46-40, 74-59, 94-79
Μύκονος (Τζήμας): Σταμάτης 20 (4), Καραμανλής 2, Μάρτζος 15 (5), Κονταράτος, Καράμπουλας 20 (3), Σπυρόπουλος 12, Κόνσουλας, Καμπούρης 4, Τσάμης 4, Κατσαρέας 2, Σπυριδωνίδης 11 (2), Ονάσογλου 4 (1).
ΕΦΑΟΖ (Μελέτης): Μαγκουνής 6 (2), Οικονόμου 11 (1), Σοφρωνάς 6, Γκίκας 10, Λιακόπουλος 12, Φίλιππας 2, Ροζακέας 8 (2), Αβδάλας 13 (3), Χατζής 11 (1).

1. Μίλωνας 20 (10-0)
2. Μύκονος 17 (8-1)
3. Εθνικός 15 (6-3)