Νίκησε και την Κύμη το Περιστέρι

Το απόλυτο των νικών πέτυχε ο Γυμναστικός Σύλλογος Περιστερίου στο τουρνουά, που διοργάνωσε στη μνήμη του Θανάση Χριστοφόρου. Οι περιστεριώτες επικράτησαν και της Κύμης με 85-72, πραγματοποιώντας την καλύτερη εμφάνιση σε αυτό το τριήμερο δείχνοντας ότι μπορεί να πετύχουν  μεγάλα πράγματα την φετινή σεζόν.
?

Από το ξεκίνημα οι παίκτες του Νίκου Καραγιάννη πήραν το προβάδισμα στο σκορ (8-0), κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 7 πόντων (25-18). Η συνέχεια ήταν ανάλογη και στο ημίχρονο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την διαφορά να έχει φτάσει σε διψήφιο αριθμό (43-33).
Ο ΓΣΠ και μετά την ανάπαυλα δεν έριξε ρυθμό, παρότι το τεχνικό τιμ έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους 13 παίκτες που είχε στην διάθεση του. Έτσι η ομάδα μας απέκτησε ξεκάθαρο πλεονέκτημα νίκης, όταν ξέφυγε με 59-41 και 64-49 στο 30′.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν μέχρι το -11 (81-70), με το τελικό 85-72 να σφραγίζει τις προσπάθειες των παικτών των δυο αντιπάλων.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-18, 43-33, 64-49, 85-72
ΓΣ Περιστερίου (Καραγιάννης): Κλαρκ 9(3), Μιλόσεβιτς 2, Μαγκουνής 9, Πολυτάρχου 14(4), Αγγέλου 12(4), Μάντζαρης, Σκορδίλης 4, Σιγκούνας 16(3), Δημητριάδης 6, Κωνσταντακόπουλος, Καράμπελας 9(1), Δομβρογιάννης.

Σήμερα (11/9) οι παίκτες έχουν ρεπό, ενώ την Τετάρτη (13/9) θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας σε φιλικό τον Εθνικό, στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων με τους αγώνες του Κυπέλλου Ελλάδος.

Τέλος, ο Γυμναστικός Σύλλογος Περιστερίου ευχαριστεί την ΚΑΕ Λαύριο και την ΚΑΕ Κύμη για την παρουσία τους στο πρώτο τουρνουά «Θανάσης Χριστοφόρου» και τους εύχεται ότι καλύτερο ενόψει της επερχόμενης μπασκετικής σεζόν.