argos-foinikasΤη νίκη πήρε ο Φοίνικας, στο πρώτο από τα δύο φιλικά παιχνίδια απέναντι στο Αργος Ορεστικό, επικρατώντας με 68-80. Σήμερα το μεσημέρι στη 13:30 θα διεξαχθεί και ο δεύτερος φιλικός αγώνας και η ομάδα θα επιστρέψει στη Λάρισα.

Οι δύο ομάδες ήταν νευρικές στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, με το Φοίνικα να καταφέρνει να πάρει μία διαφορά με τη λήξη του απρ’ώτου δεκαλέπτου (14-19 στο 10′) και να ξεφεύγει με 18-27 στο 13′. Οι γηπεδούχοι με  σερί 10-0 προσπέρασαν στο σκορ με 28-27 στο 16′ και πήραν μία διαφορά 5 πόντων με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (38-33).

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου το Αργος Ορεστικό κατάφερε και πήρε διαφορά 9 πόντων (44-35) στο 22′. Οι Λαρισαίοι αντέδρασαν και με  σερί 9-0 ισοφάρισαν το σκορ σε 44-44 στο 24′, ενώ με το τέλος του δεκαλέπτου πέρασαν μπροστά με 49-52. Στην τελευταία περίοδο, ο Φοίνικας ανέβαζε συνεχώς την υπέρ του διαφορά (49-55 στο 32′, 61-69 στο 36′ και 65-79 στο 39′) για να πάρει τη νίκη με το τελικό 68-80.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-19, 38-33, 49-52, 68-80
ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Λιάγκας): Βλαχούλης 6, Αθανασόπουλος 7 (2), Ακρίβος, Παπαχρήστος 9 (1), Γοργόλης 7 (2), Γκαγκανάσιος 2, Λεπενιώτης 14 (1), Περρωτής 14, Σαριμπαλίδης 13 (3), Τσούμας, Θεοδοσίου, Τσιαμπαλής 8 (2).