greece_U20-mpoxoridisΤα πρώτα συμπεράσματα σε αγωνιστικό επίπεδο είχε τη δυνατότητα να βγάλει σήμερα (13/6) ο ομοσπονδιακός προπονητής της εθνικής Νέων Ανδρών Κώστας Μίσσας, στο νικηφόρο (62-60) φιλικό παιχνίδι του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος με τη Γερμανία. Ενός αγώνα στον οποίο όπως ήταν αναμενόμενο δεν συμμετείχαν και πάλι οι τρεις διεθνείς του Ολυμπιακού, που ακόμη δεν έχουν δώσει… σημεία ζωής, αλλά συνεχίζουν να απέχουν κατ’ εντολή της Πειραιώτικης ΚΑΕ, που με νέα επιστολή της προς την ΕΟΚ ζητά να λάβει τα ασφαλιστήρια συμβόλαια των διεθνών…

Αναφορικά με το παιχνίδι οι δύο ομάδες βρέθηκαν να συμβαδίζουν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Μετά το 4-0 (206), οι Γερμανοί πήραν το προβάδισμα (5-8, 4), αλλά η ελληνική ομάδα ήταν εκεί για να απαντήσει και να φτάσει με ένα 9-0 στο 14-8 (8). Μετά το 14-11 (835) το πόδι έμεινε στο… γκάζι για την Ελλάδα. Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα βρήκαν εύκολα καλάθια μέσα από την καλή άμυνα και κατάφεραν με ένα 15-0 να φτάσουν στο +18 (29-11, 1230). Τα επόμενα επτά λεπτά ανήκαν στους Γερμανούς. Ένα επιμέρους 3-20, τους βοήθησε να προσπεράσουν (32-33, 1750), πριν οι Κουζέλογλου και Μποχωρίδης δώσουν ξανά το προβάδισμα στην ελληνική ομάδα, με το ημίχρονο να κλείνει 37-33.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με την επιστροφή στον αγώνα (42-42, 26), αλλά η ελληνική ομάδα επέστρεψε, έκανε τη δική της αντεπίθεση και βρέθηκε και πάλι να οδηγεί με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου (49-42), περνώντας την μπάλα κοντά στο καλάθι. Η διαφορά πήγε και πάλι σε διψήφια τιμή (55-45, 33:30), με τους Γερμανούς να προσπαθούν μέσα από δυνατή άμυνα να μειώσουν και να τα καταφέρνουν (57-54, 36:45). Το 59-54 (38:45) έγινε 59-58 (39:15) με τον Πουλιανίτη να κερδίζει φάουλ 1’76 πριν τη λήξη και να διαμορφώνει το 61-58. Οι διαιτητές έδωσαν φάουλ υπέρ της Γερμανίας σε προσπάθεια για τρεις πόντους, διαμορφώθηκε το 61-60, με τον Μποχωρίδη εύστοχο σε 1/2 βολές να σφραγίζει το τελικό 62-60.

Διαιτητές: Παπαθανασίου, Σκούτας
Δεκάλεπτα: 20-11, 37-33, 49-42, 62-60
Ελλάδα (Μίσσας): Μποχωρίδης 12, Λιάπης 11, Πουλιανίτης 4, Σπυριδωνίδης 4, Φακοπουλίδης, Σπυρόπουλος, Μήτσιαλος 2, Κουζέλογλου 4, Καμπερίδης 7, Σιόλογκας 10, Διαμαντάκος 6, Μαραγκός 2
Γερμανία (Μεντζ): Γκέσκε 2, Κοβάλεφ 1, Ιλτζόνφερ, Μπάους 3, Μπράιαντ, Ακπινάρ, Λόκχαρτ 10, Γιόος, Όγκμπε 16, Τζόρκ 10, Ουγράι 9, Τίμαν 9

* Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν και πάλι αύριο στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι στις 7μ.μ..