Έπειτα από τρεις σερί ήττες ο ΟΦΗ επέστρεψε στο δρόμο των επιτυχιών, καθώς νίκησε εύκολα την Πεύκη 85-75, στον αγώνα που συμπλήρωσε την 6η αγωνιστική στο 2ο όμιλο της Β’ Εθνικής.

Οι Κρητικοί δέχτηκαν 24 πόντους στο 1ο δεκάλεπτο και έβλεπαν σταθερά την πλάτη της Πεύκης μέχρι τα μέσα της 2ης περιόδου, ωστόσο κάπου εκεί άλλαξε το ρουν της ιστορίας στο Βαρδινογιάννειο. Η ομάδα του Βασίλη Ράλλη έκλεισε το 1ο ημίχρονο με επιμέρους σκορ 18-5, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα εννέα πόντων (42-33) και φρόντισε να μην το αφήσει να πάει χαμένο μετά την ανάπαυλα.

Ο ΟΦΗ μπήκε ακόμα πιο δυνατά στο 2ο ημίχρονο, ξέφυγε με 20 πόντους διαφορά στο 28’ (62-42) και έφτασε εύκολα στην τρίτη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Σκαλτσής, Χριστινάκης, Καλογριάς

Δεκάλεπτα: 19-24. 42-33, 65-49, 85-75

ΟΦΗ (Ράλλης): Μποχωρίδης 16 (2), Μπουλάτοβιτς 8 (1), Τσερκιτζόγλου 8 (2), Μηλαθιανάκης 4, Πέτρου, Πρωτογεράκης, Λιανός 11 (2), Σταμπουλής 16, Αναστασάκης 6, Θεοδωρίδης 9 (3), Πάλλης 7.

Πεύκη (Κτιστάκης): Τσιότρας 11 (1), Βούρτσης, Παπανικολόπουλος 11 (1), Μακρυγιάννης 14 (3), Φιλιππόπουλος 10 (1), Μπακέας 3 (1), Τσούπρος, Σκόνδρας 4, Λέζος 2, Τσακίρης 9 (1), Ψαρόπουλος 11 (2).

Όλα τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής

ΟΦΗ – Πεύκη 85-75
Χανιά – Π. Φάληρο 67-101
Πανελευσινιακός – Δούκας 86-73
Αιγάλεω – Διαγόρας Ρόδου 68-56
ΑΕΝΚ – Πανιώνιος 61-77
Πρωτέας Βούλας – Έσπερος Καλλιθέας 91-82 (παρ.)

* Η Πεύκη και η ΑΕΝΚ έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο

* Οι πρώτες τέσσερις ομάδες συμμετέχουν στα playoffs ανόδου, απ’ όπου η νικήτρια ανεβαίνει στην Α2.
* Οι ομάδες που θα τερματίσουν στις θέσεις 7-10 συμμετέχουν στα playouts, με τους δύο ηττημένους να υποβιβάζονται στη Γ’ Εθνική.
* Οι τελευταίες δύο ομάδες υποβιβάζονται απευθείας στη Γ’ Εθνική.