batumΟι Γάλλοι δεν κατάφεραν να φτάσουν για δεύτερη συνεχόμενη μεγάλη διοργάνωση στον τελικό, κατάφεραν όμως να κατακτήσουν το δεύτερο σερί μετάλλιο, μετά το χρυσό στο περσινό Ευρωμπάσκετ. Χάλκινο μεν, πολύτιμο δε για τους “μπλε”, οι οποίοι νίκησαν τη Λιθουανία 95-93 στον φανταστικό μικρό τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου, που ξεπέρασε σε ομορφιά ακόμα και το χθεσινό ημιτελικό μεταξύ των Σέρβων και των Γάλλων.

Ο Νικολά Μπατούμ (27 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ των Γάλλων, ωστόσο οι πιο καθοριστικοί παίκτες ήταν αφενός ο Μπορίς Ντιό με τα δύο συνεχόμενα λέι-απ που έκαναν το σκορ 84-80 στο τελευταίο λεπτό και τις 2/2 βολές στα 7,8”, αφετέρου ο Τόμας Ερτέλ με τις 4/4 ελεύθερες βολές που έβαλε στα τελευταία 15,2” -κι ενώ προηγουμένως είχε αστοχήσει πάντως σε δύο βολές που θα μπορούσαν να έχουν “καθαρίσει” το ματς. Επειτα από ένα παιχνίδι που χρειάστηκε… 27 ελεύθερες βολές στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα για να ολοκληρωθεί (!), η Γαλλία κατέκτησε το πρώτο της μετάλλιο σε επίπεδο παγκοσμίου πρωταθλήματος και συνάμα την καλύτερη θέση της μετά την 4η θέση του μακρινού 1954.

Η Λιθουανία, από την άλλη, είχε τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του λόγω των πολλών επιθετικών ριμπάουντ που μάζεψε στο πρώτο ημίχρονο (είχε 12 επιθετικά και 14 περισσότερες κατοχές) και χάρη στα 5/6 τρίποντα που είχε στην τρίτη περίοδο, στο τέλος όμως η προσωπικότητα και η άμυνα των Γάλλων έκαναν τη διαφορά. Τα κρίσιμα καλάθια του Ντιό έφεραν τη Γαλλία σε θέση οδηγού στο τελευταίο λεπτό, η οποία ήταν αρκετά εύστοχη στις ελεύθερες βολές προκειμένου να πανηγυρίσει τη νίκη.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ-ΓΑΛΛΙΑ 93-95
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 42-43, 71-64, 93-95

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Καζλάουσκας): Πότσιους 11 (2), Γιουσκεβίτσιους 14 (1), Κουζμίνσκας, Ντ. Λαβρίνοβιτς 5 (1), Ματσιούλις 11, Σεϊμπούτις 13 (1τρ., 4ασ.), Γιασάιτις 1, Μοτιεγιούνας 3 (1), Γιανκούνας 10, Βαλαντσιούνας 25 (9/10β., 8/12δ., 9ρ.).
ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Ερτέλ 13 (1), Μπατούμ 27 (6/7δ., 2/5τρ., 3κλ.), Α. Ντιό 8 (2), Λοβέρν 13 (1τρ., 9ρ.), Καουντί, Τζάκσον 3 (1), Φουρνιέ 4, Πιετρούς 4, Γκομπέρ 4, Μπ. Ντιό 15 (4ασ.), Ζελαμπάλ 4.