Παγκόσμιο Κύπελλο: Χάλκινο μετάλλιο για τη Γαλλία

Η Γαλλία με τον Νικολά Μπατούμ να τα κάνει όλα μέσα στο γήπεδο πήρε τη νίκη με 67-59 επί της Αυστραλίας και μαζί το χάλκινο στην ομάδα του. Οι τρικολόρ με αντεπίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι από το -15 και έστειλαν τους αντιπάλους τους στην τέταρτη θέση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.
Οι Αυστραλοί έδειξαν ξανά να μένουν από δυνάμεις στο τέλος, με τους ψυχωμένους τρικολόρ να το εκμεταλλεύονται.

Οχτώ πόντοι του Μιλς έκαναν το 10-4 στο 5′ Η κατάσταση δεν άλλαξε στη συνέχεια του πρώτου δεκαλέπτου, με τους Αυστραλούς να έχουν το σταθερά το προβάδισμα. Ο Ινγκλς ι με καλάθι του έγραψε το 21-15 στο 14′, ενώ λίγο αργότερα τρεις βολές του  Φουρνιέ μείωσε σε 18-22 στο 15′.Ο Ινγκλς με δύσκολο σουτ έκανε το 30-21, διαμορφώνοντας το σκορ ημιχρόνου.

Με το πρώτο καλάθι του Ντελαβεντόβα στο ματς, οι Boomers προηγήθηκαν με 35-23 στο 22′. Ο Μπατούμ με τρίποντο έγραψε το 42-32. Oι τρικολόρ δεν σταμάτησαν εκεί και με το lay up του Ντε Κολό μείωσαν σε 38-44. Οι Γάλλοι μετέτρεψαν το 25-40 του 25ου λεπτού σε 42-46 στο τέλος του δεκαλέπτου. Πέντε σερί πόντου του Ντε Κολό έκαναν το 50-46 για τη Γαλλία στο 31′. Ο Μιλς έφερε το ματς στην ισορροπία (50-50) με όμορφη προσπάθεια. Ο Γκομπέρ έγραψε το 60-56 στο 38′. Mε τρίποντο του Μιλς έγινε το 64-59. Ο Μπατούμ με 1/2 βολές έκανε το 67-59 στα 24 δευτερόλεπτα και το ματς δεν είχε γυρισμό.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-16, 21-30, 42-46, 67-59
ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Αλμπισί 9 (3), Μπατούμ 9 (1τρ., 6 ασ.), Ντε Κολό 19 (3), Φουρνιέ 16 (2), Γκομπέρ 2, Λαμπεϊρί 2, Εμπαγιέ, Ντιλικίνα 2 (1/7 σουτ), Πουαριέ 8, Τουπάν.
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Λεϊμάνις): Μπέινς 5 (1), Μπόγκουτ 5, Κρικ, Ντελαβεντόβα 4, Γκούλντινγκ, Ίνγκλις 17 (1τρ.), Κέι 9, Μιλς 15 (2).