Το Παγκόσμιο Κύπελλο U19 ολοκληρώθηκε με ήττα, την τέταρτη σε επτά αγώνες για την Εθνική Εφήβων. Η Αυστραλία ήταν ανώτερη επί σχεδόν 40 λεπτά και νίκησε εύκολα την Ελλάδα 71-52 ενώπιον περίπου 200 θεατών στα Δύο Αοράκια, στον αγώνα για τις θέσεις 9-10. Έτσι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα τερμάτισε στην 10η θέση, την χειρότερη που έχει καταλάβει ποτέ σε Παγκόσμιο Κύπελλο Εφήβων. Μέχρι φέτος δεν είχε τερματίσει ποτέ κάτω από την 7η θέση του 1999 στην Πορτογαλία.

Ο Νίκος Χουγκάζ (12 πόντοι) και ο Νίκος Ρογκαβόπουλος (11 πόντοι) ήταν οι μόνοι παίκτες που σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων για την Εθνική, η οποία προηγήθηκε μόνο μία φορά στο 3ο λεπτό (6-5), βρέθηκε από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά (9-20 στο 9’) και δεν απείλησε ουσιαστικά ποτέ τους ψηλότερους και πιο αθλητικούς Αυστραλούς από εκεί και πέρα. Η πρωταθλήτρια Ασίας διατήρησε με άνεση μία διαφορά 8-16 πόντων επί περίπου 35 λεπτά και την ανέβασε μέχρι τους 22 στα τελευταία δύο λεπτά της αναμέτρησης.

Ο Σον ΜακΝτόναλντ (16 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ της Αυστραλίας, η οποία κυριάρχησε απόλυτα στο παρκέ και έδειξε ότι άξιζε κάτι καλύτερο από την 9η θέση στην οποία τερμάτισε, την 3η χειρότερη στην ιστορία της σε Παγκόσμιο Κύπελλο U19 (ήταν 10η το 1983 και 11η το 1991) και κατώτερη από το 1991. Η ομάδα του Ντάρεν Πέρι μάζεψε διπλάσια ριμπάουντ (54-27), κράτησε την Ελλάδα στο 31,7% και έφτασε σε γενικές γραμμές εύκολα στην 5η νίκη της σε επτά αγώνες στο Ηράκλειο.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 33-22, 53-39, 71-52.

Αυστραλία (Πέρι): Ντάλτον 0/8σ., Γκάτμπελ, Ρόμπερτσον 2, Λο Μπουλούκ, Γουίγκνες 8, Μπόουεν 12 (6/8σ., 11ρ.), Ντούκας 8, Φρόλινγκ 7, Λοπέπε 10 (13ρ.), Λι 3, ΜακΝτόναλντ 16, Στάτμαν 5.

Ελλάδα (Καστρίτης): Χουγκάζ 12, Γεωργαλάς, Καράμπελας 9, Σανδραμάνης, Σωτηρίου 6, Αρνόκουρος 2, Αρσενόπουλος 4 (0/9σ.), Χατζηδάκης 2, Κολοβέρος 6, Ρογκαβόπουλος 11.