Παγκόσμιο Κύπελλο U19: Τα αποτελέσματα της 1ης ημέρας

Με εκπλήξεις άρχισε το Παγκόσμιο Κύπελλο Εφήβων στο Ηράκλειο της Κρήτης. Τη μεγαλύτερη όλων την σημείωσε στον 2ο όμιλο το Μάλι, το οποίο παρότι παρατάχθηκε χωρίς το μεγάλο αστέρι του, τον 17χρονο Ουμάρ Μπάλο (που αναμένεται στο Ηράκλειο την Κυριακή), νίκησε εύκολα την Λετονία 93-79, έχοντας ξεφύγει ακόμα και με 21 πόντους διαφορά στο 32’. Η πρωταθλήτρια Αφρικής σε επίπεδο εφήβων έβαλε 33 πόντους από τα 23 λάθη των Λετονών, είχε 24 στον αιφνιδιασμό και 31 από επιθετικά ριμπάουντ! Ιδανικό ξεκίνημα έκανε στο ντέρμπι του 2ου ομίλου ο κάτοχος του τίτλου Καναδάς, που επικράτησε της Αυστραλίας με 81-76, έχοντας 13/25 τρίποντα.

Στην παράταση κρίθηκε το άλλο παιχνίδι του ομίλου της Ελλάδας (τον 3ο) μεταξύ της Αργεντινής και της Ρωσίας. Οι νεαροί “γκαούτσος” επικράτησαν με 86-84 στην παράταση, κι ενώ στο φινάλε του κανονικού αγώνα ο Καφάρο ισοφάρισε με 1/2 βολές στα 5’’ και στη συνέχεια ο Κονοβάλοβ αστόχησε στο τρίποντο της νίκης. Η τεράστια υπεροχή των Ρώσων κάτω από τα δύο καλάθια (67-38 υπέρ τους τα ριμπάουντ) δεν έπαιξε στο τέλος κανέναν ρόλο, αφού έκαναν και 24 λάθη, έναντι μόλις 9 των Αργεντινών, οι οποίοι είχαν και το προβάδισμα για πάνω από 36 λεπτά στο παιχνίδι.

Στον 1ο όμιλο οι ΗΠΑ δεν χρειάστηκαν τον Έβαν Μόμπλι (δεν χρησιμοποιήθηκε) για να συντρίψουν τη Νέα Ζηλανδία 111-71, ανοίγοντας την διαφορά μέχρι και τους 43 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Αμερικανοί πέτυχαν 33 πόντους από τα 28 λάθη των “Tall Blacks” και είχαν 76 μέσα από την ρακέτα! Στο άλλο ματς, ένα δεκάλεπτο καλής άμυνας αποδείχθηκε αρκετό για την Λιθουανία, η οποία ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 27-8 και έφτασε εν τέλει εύκολα στη νίκη με 76-52. Η “Λιέτουβα” μπορεί να τα βρήκε σκούρα κάτω από τα δύο καλάθια απέναντι στους πολύ σκληρούς και αθλητικούς ψηλούς της Σενεγάλης, προκάλεσαν όμως 32 λάθη και έβαλαν 28 πόντους από αυτά!

Τα φαβορί κυριάρχησαν με εμφατικό τρόπο στον 4ο όμιλο, εκεί όπου η Γαλλία δέχτηκε μόνο 22 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε το Πουέρτο Ρίκο 91-68. Οι “μπλε” μάζεψαν 56 ριμπάουντ έναντι μόλις 27 των Λατίνων, ενώ είχαν και 29 επιθετικά, από τα οποία σημείωσαν 34 πόντους! Σαρωτική ήταν στο άλλο ματς του 4ου ομίλου η Σερβία απέναντι στην Κίνα, την οποία διέλυσε 106-57, έχοντας 42 ριμπάουντ παραπάνω από την αντίπαλό της και 68 πόντους μέσα από την ρακέτα.

Όλα τα αποτελέσματα της 1ης ημέρας:

1ος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

Σενεγάλη – Λιθουανία 52-76 (Φαγιέ 13 – Γιοκουμπάιτις 17π., 4/5τρ., 6ασ.)
ΗΠΑ – Νέα Ζηλανδία 111-71 (Πέρι 20, Μπαρνς 16 – Μορς 14 )

2ος όμιλος

Μάλι – Λετονία 93-79 (Κουλιμπαλί 22π., 4κλ., Κανουτέ 19π., 5ασ., 4κλ. – Κούρουτς 21)
Αυστραλία – Καναδάς 76-81 (Στάτμαν 21π., 4κ., Φρόλινγκ 15π., 13ρ., 6ασ. – Λόσον 23π., 8ρ., Μέιν 23)

3ος όμιλος

Αργεντινή – Ρωσία 86-84 (Καφάρο 17, Μπολμάρο 16, Μάρκος 15π., 7ρ., 6ασ. – Ερσόβ 22)
Ελλάδα – Φιλιππίνες 85-69 (Αρσενόπουλος 18, Σωτηρίου 16 – Σότο 13π., 10ρ., 3κ.)

4ος όμιλος

Κίνα – Σερβία 57-106 (Γκούο 29 – Πετρούσεβ 23π., 8ρ., Ιλιτς 15π., 13ρ., Πετσάρσκι 15)
Πουέρτο Ρίκο – Γαλλία 68-91 (Πέρες 13 – Αγιαγί 26π., 11/17σ., 7ρ., 3κλ.)