Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U17: Τετράδα με φαβορί και εκπλήξεις (+vds)

ellenson

Η Σερβία, η Ισπανία και η Αυστραλία θα διεκδικήσουν το… αργυρό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U17 του Ντουμπάι, εκεί όπου οι Αμερικανοί δείχνουν ότι μάλλον δεν έχουν αντίπαλο. Οχι μέχρι τώρα τουλάχιστον. Οι Αμερικανοί ήταν επιβλητικοί στον πρώτο προημιτελικό και δεν έδωσαν ποτέ περιθώριο στην Κίνα να μπει στο παιχνίδι, καθώς προηγήθηκαν νωρίς νωρίς 30-10 και όλα πήραν το δρόμο τους από εκεί και πέρα, φτάνοντας δια περιπάτου στη νίκη με 113-71. Οι Αμερικανοί έβαλαν συνολικά 92 πόντους μέσα από τη ρακέτα και προηγήθηκαν μέχρι και με 44 πόντους διαφορά στην τρίτη περίοδο.

Η νίκη των ΗΠΑ ήταν εμφατική, πλην όμως αναμενόμενη. Δεν συνέβη το ίδιο και στο ματς της Αυστραλίας με το Πουέρτο Ρίκο, καθώς australia u17η ομάδα που απέκλεισε την Ελλάδα διέλυσε τη μέχρι πρότινος αήττητη ομάδα της Λατινικής Αμερικής 76-52, κυριαρχώντας απόλυτα στο παρκέ από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό χάρη στην ευστοχία της από μακρινή απόσταση (11/24 τρίποντα, έναντι 2/22 του Πουέρτο Ρίκο).

Ο Στέφαν Πένο και ο Βάνια Μαρίνκοβιτς οδήγησαν τη Σερβία στους “4” της διοργάνωσης, καθώς η ομάδα του Βάνια Γκούσα επικράτησε του Καναδά με 71-64, κρατώντας τον αντίπαλο της χωρίς καλάθι στα τελευταία 5 λεπτά. Οι Σέρβοι έχαναν με 60-56 στο 35′ όταν “κλείδωσαν” την πόρτα στην άμυνα τους, τελειώνοντας το ματς με επιμέρους 15-4 (δέχτηκαν μόνο τέσσερις βολές στα τελευταία πέντε λεπτά).

Η Ισπανία το έκανε πάλι το θαύμα της στο ευρωπαϊκό ντέρμπι της ημέρας με τη Γαλλία! Οι “φούριας ρόχας” έδειξαν πάλι “μέταλλο” και νίκησαν τη Γαλλία 71-67 χάρη σε 5 διαδοχικούς πόντους του Πέρεθ στο τελευταίο λεπτό, αφού πρώτα serbia u17ξεπέρασαν το μπλακ άουτ που υπέστησαν στην τέταρτη περίοδο (δέχτηκαν ένα σερί 12-0 σε διάστημα 6 λεπτών και είδαν το 59-49 να γίνεται 59-61 στο 36′).

Περίπατος των φαβορί στις θέσεις 9-16

Εύκολες νίκες πέτυχαν όλα τα φαβορί στους αγώνες κατάταξης, για τις θέσεις 9 έως 16. Η Ιταλία προηγήθηκε με 40 πόντους διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο και διέλυσε με 83-56 την Ιαπωνία ή καλύτερα τον… Ρούι Χατσιμούρα, ο οποίος έβαλε τους 35 από τους 56 πόντους της ομάδας του! Εξίσου άνετη ήταν και η νίκη της Ανγκόλας επί των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων με 89-47, ενώ λίγο παραπάνω δυσκολεύτηκε η Αργεντινή με αντίπαλος τις Φιλιππίνες, τις οποίες νίκησε 84-71, αν και το τελικό σκορ είναι μάλλον κολακευτικό για την ασιατική ομάδα…

Τα αποτελέσματα της ημέρας

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

ΗΠΑ-Κίνα 113-71 Ελενον 21π., 10/12σ., 12ρ., Στόουν 18π., 8ρ, 5κ. – Φου 16π., 7ρ.
Καναδάς-Σερβία 64-71 Μάρεϊ 24π., 8ρ.. – Μαρίνκοβιτς 18π., 5/8τρ., Πένο 16π., 6ρ., 6ασ.
Αυστραλία-Πουέρτο Ρίκο 76-52 Βασίλιεβιτς 21π., 13ρ., Χάμφρις 16π., 7/8δ., 11ρ. – Τόρο 18π., 9ρ., 4κλ.
Γαλλία-Ισπανία 67-71 Γκομπόλ 21π., 11ρ., Νουά 19π., 8ρ. – Γκαρθία 20π., Βιλά 15π., 3κ.

ΘΕΣΕΙΣ 9-16

Ιαπωνία-Ιταλία 56-83 Χατσιμούρα 35π., 6ρ., 3κ. – Λα Τόρε 17π., Μορέτι 14π., 5ασ.
Ανγκόλα-Ην. Αρ. Εμιράτα 89-47 Αμάντιο 24π., 7ρ.. 3κλ., Ντε Σόουζα 18π., 6ρ., 8κλ. – Μοχάμαντ 17π.
Φιλιππίνες-Αργεντινή 71-84 Γκο 27π., 6/13τρ. – Μας Ντελφίνο 20π., Καρβάλιο 16π.
Ελλάδα-Αίγυπτος 67-50 Πεφάνης 17π., Παπαγιάννης 12π., 10ρ., 4κ. – Ελσαφβανί 16π., 7ρ.