Παγκόσμιο πρωτάθλημα U17: Στη 12η θέση με ήττα… ιστορικών διαστάσεων

hellas u17Οι αγώνες κατάταξης απλά δεν της “πάνε”… Η Ελλάδα γνώρισε την ήττα από την Αγκόλα με 59-51 στον αγώνα για τις θέσεις 11-12 και τερμάτισε 12η στο Ντουμπάι, ολοκληρώνοντας με απογοητευτικό τρόπο την πρώτη συμμετοχή της στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα U17.

Η ήττα αυτή έχει μάλιστα ιστορικές διαστάσεις για την Ελλάδα, καθώς ήταν η πρώτη στην ιστορία της από την Αγκόλα, σε οποιοδήποτε ηλικιακό επίπεδο! Μέχρι πρότινος τα αντιπροσωπευτικά μας συγκροτήματα μετρούσαν 7 νίκες σε ισάριθμους αγώνες με 35,8 πόντους διαφορά κατά μέσο όρο στους αγώνες με την Αγκόλα. Οι τρεις ήταν σε επίπεδο ανδρών, άλλες τόσες σε επίπεδο εφήβων (με το 133-53 του Μουντομπάσκετ Εφήβων του 1995 να δεσπόζει) και η μία από την πρώτη φάση της συγκεκριμένης διοργάνωσης.

Τα στατιστικά από μόνα τους είναι ικανά να καταδείξουν τη νέα κακή εμφάνιση της Εθνικής, η οποία έχασε 20 αμυντικά ριμπάουντ (μάζεψε συνολικά 22 λιγότερα “σκουπίδια”), σούταρε με ποσοστό 33,3% εντός πεδιάς και βρισκόταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Σημαντικό ρόλο έπαιξε βέβαια και η απόφαση του Δημήτρη Παπανικολάου να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής, αφήνοντας στον πάγκο βασικούς παίκτες όπως ο Χαραλαμπόπουλος και ο Κόνιαρης, οι οποίοι έπαιξαν 6 και 7 λεπτά αντίστοιχα.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε πολύ άσχημα στο παιχνίδι, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 19-8 στο 11′ αλλά συνήλθε στη δεύτερη περίοδο και “έκλεισε” το ημίχρονο προηγούμενο με 26-25. Το ίδιο “έργο” παίχτηκε και στο δεύτερο 20λεπτο. Η Ανγκόλα ξέφυγε πάλι στο σκορ, η Ελλάδα “γύρισε” πάλι το ματς, προηγήθηκε με 51-50 στο 36′ και από εκεί και πέρα δεν σκόραρε ξανά. Η Εθνική έχασε τις τελευταίες 12 επιθέσεις της και είδε την Ανγκόλα να τελειώνει με σερί 9-0 ένα ματς που προφανώς ήθελε περισσότερο…

ΑΓΚΟΛΑ-ΕΛΛΑΔΑ 59-51
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-8, 25-26, 44-36, 59-51
ΑΓΚΟΛΑ (Σίλβα): Αμάντιο 11 (1), Ντ. Μανουέλ, Ντε Σόουζα 14 (10ρ.), Ντο, Μιράντα 6 (2), Β. Μανουέλ 10 (8ρ.), Ζούνγκο 11 (1τρ., 10ρ.), Φερνάντες 7 (9ρ.).
ΕΛΛΑΔΑ (Παπανικολάου): Κόνιαρης, Ντουζίδης 3 (1), Μιλεντίγιεβιτς 4, Φλιώνης, Μιχαλούτσος 2, Πεφάνης 11 (3τρ., 4κλ.), Δίπλαρος, Σκόρδας 2, Καμάρας 8, Μουράτος 11 (1τρ., 6ρ., 6λ.), Παπαγιάννης 11 (3κ.), Χαραλαμπόπουλος.