Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U17: Ai, ai, ai, Puerto Rico! (+vds)

puerto rico

Το Πουέρτο Ρίκο συνεχίζει να κλέβει την παράσταση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Παίδων του Ντουμπάι. Μετά την πρωταθλήτρια Ευρώπης (σε επίπεδο Παίδων) Ισπανία, η ομάδα της Λατινικής Αμερικής νίκησε και την Ιταλία 58-51, εξασφαλίζοντας την πρώτη θέση στον 3ο όμιλο της διοργάνωσης! Οι Τόρο, Αγιέντε ήταν πάλι οι παίκτες που οδήγησαν το Πουέρτο Ρίκο, το οποίο είχε το προβάδισμα σχεδόν σε όλο το ματς αλλά χρειάστηκε ένα σερί 10-0 στο τέλος της τρίτης περιόδου για να ξεφύγει με 44-33 και να μην έχει άλλα προβλήματα από εκεί και πέρα.

Σκορ και θέαμα προσέφερε η εθνική ομάδα των ΗΠΑ στο πρώτο παιχνίδι του 1ου ομίλου. Οι Αμερικανοί δεν δυσκολεύτηκαν από την αξιόμαχη, πλην όμως λίγη Ανγκόλα (που έπαιζε κατά κόρον ζώνη) και τη διέλυσαν 99-56, ικανοποιώντας τους πολυάριθμους φιλάθλους με τα βροντερά καρφώματα και το επιθετικό παιχνίδι τους. spain-uaeΛίγο χρόνο συμμετοχής πήρε και ο Άιβαν Ραμπ, ίσως ο καλύτερος παίκτης της αμερικανικής ομάδας, ο οποίος δεν αγωνίστηκε κόντρα στην Ελλάδα λόγω διαστρέμματος.

Νίκη με… 111 πόντους διαφορά!

Η διαφορά επιπέδου των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων από τις υπόλοιπες ομάδες φάνηκε από την πρεμιέρα και έγινε ακόμα πιο αισθητή στον δεύτερο αγώνα. Η Ισπανία δεν λυπήθηκε καθόλου τη διοργανώτρια ομάδα, την οποία διέλυσε 138-27. Το ακόμα πιο εξωφρενικό είναι ότι οι Ισπανοί δεν δέχτηκαν ούτε ένα καλάθι στα τελευταία 16 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα, κάνοντας σε αυτό το διάστημα ένα ασύλληπτο 68-1 (το σερί ήταν 64-0)! Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι έχασαν τις τελευταίες… 35 επιθέσεις τους στον αγώνα, το αποτέλεσμα των οποίων ήταν 15 λάθη, 0/18 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Οσο απίστευτο κι αν φαίνεται, τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα είχαν συνολικά 9/55 σουτ, μάζεψαν… 48 λιγότερα ριμπάουντ και υπέπεσαν σε 29 λάθη!

Η… παράδοση συνεχίστηκε στο άλλο παιχνίδι του 2ου ομίλου. Η Αυστραλία έκανε το 3 στα 3 απέναντι στη Γαλλία σε επίπεδο μικρών εθνικών ομάδων, καθώς την κράτησε χωρίς καλάθι επί 6 λεπτά στην τέταρτη περίοδο και τη νίκησε 84-81. Σε εκείνο το διάστημα οι “μπούμερς” μετέτρεψαν το 63-65 σε 76-69 και ξέφυγαν με τη μέγιστη διαφορά στο ματς. Οι Γάλλοι μείωσαν σε 82-81 στο τελευταίο λεπτό, αλλά ήταν άστοχοι δύο φορές άστοχοι στα σουτ που μπορούσαν να otteyστείλουν το ματς στην παράταση. Παρεμπιπτόντως, προ ημερών οι Γάλλοι είχαν διαλύσει με 89-66 τους Αυστραλούς στο Τρουά! Αλλο όμως τα φιλικά και άλλο τα επίσημα παιχνίδια…

Εύκολες νίκες για Καναδά, Σερβία, “επιβίωσε” η Αργεντινή

Ενα δεκάλεπτο διήρκεσε η αντίσταση της Ιαπωνίας κόντρα στον Καναδά, που μόλις σοβαρεύτηκε μετέτρεψε το 12-19 σε 26-19 και διέλυσε τους Ασιάτες 96-52. Ο Καναδάς ήταν ισοπεδωτικός μετά την πρώτη περίοδο, αφού κράτησε την αντίπαλο του στο 23,1% εντός πεδιάς, μάζεψε 24 ριμπάουντ παραπάνω και έβαλε 64 πόντους μέσα από το “ζωγραφιστό”. Με αυτή τη νίκη οι Καναδοί εξασφάλισαν τουλάχιστον την 3η θέση στον όμιλο, κάτι που σημαίνει ότι θα αποφύγουν τους Αμερικανούς στους “16”.

Φυσιολογικά άνετο απόγευμα πέρασε η Σερβία, η οποία μάζεψε 27 επιθετικά ριμπάουντ και νίκησε πολύ εύκολα την Αίγυπτο 81-63, κάνοντας το δύο στα δύο. argentina u17Σπουδαία νίκη σημείωσε και η Αργεντινή, η οποία κατέβαλλε την Κίνα με 75-70, με τους Φιέλερουπ, Αλιέντε να κάνουν πάλι τη διαφορά για τους “γκαούτσος”. Με αυτή τη νίκη η Αργεντινή εξασφάλισε τη δεύτερη θέση και θα διεκδικήσει τη Δευτέρα και την πρωτιά του 4ου ομίλου κόντρα στη Σερβία. Το έπαθλο του νικητή στον συγκεκριμένο αγώνα δεν θα είναι μόνο η πρώτη θέση, αλλά και η… απευθείας πρόκριση στους “8” της διοργάνωσης, καθώς στους “16” θα αντιμετωπίσει τα Η.Α.Ε.

Τα αποτελέσματα της ημέρας:

1ος ΟΜΙΛΟΣ

ΗΠΑ-Ανγκόλα 99-56 Τζάιλς 14π., 6κλ. – Ντε Σόουζα 17π., 7ρ.
Φιλιππίνες-Ελλάδα 65-85 Μεντόζα 19π. – Πεφάνης 26π., Κόνιαρης 14π., 6ρ., 3κλ.

Η βαθμολογία

1. ΗΠΑ 2-0 182-129 4
2. Ελλάδα 1-1 158-148 3
3. Ανγκόλα 1-1 138-171 3
4. Φιλιππίνες 0-2 137-167 2

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Καναδάς-Ιαπωνία 96-52 Ντερόζιερ 20π., Φρέιζερ 17π. – Χιράιβα 13π., 10ρ.
Αυστραλία-Γαλλία 84-81 Βασίλιεβιτς 18π. – Γκομπόλ 23π., 7ρ., Νουά 21π., 9ρ., 3κ.

1. Αυστραλία 2-0 181-165 4
2. Γαλλία 1-1 157-150 3
3. Καναδάς 1-1 162-128 3
4. Ιαπωνία 0-2 136-193 2

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Ιταλία-Πουέρτο Ρίκο 51-58 Τότε 16π., Κόστα 15π. – Τόρο 20π., 14ρ.
Ισπανία-Ην. Αρ. Εμιράτα 138-27 Αμο 23π., 12ρ., 3κλ., Γιούστα 18π., Βιλά 17π., 4κ. – Τζούμα 11π.

1. Πουέρτο Ρίκο 2-0 125-116 4
2. Ισπανία 1-1 203-94 3
3. Ισπανία 1-1 172-90 3
4. Η.Α.Ε 0-2 59-259 2

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Αίγυπτος-Σερβία 63-81 Μετβαλί 16π., 4κλ. – Ρακίτσεβιτς 14π., 5ρ., 3κλ.
Κίνα-Αργεντινή 70-75 Ζάο 31π., Χου 14π., 16ρ., Φου 14π., 16ρ. – Φιέλερουπ 22π., Αλιέντε 16π., 5ασ., 4κλ.

1. Αργεντινή 2-0 149-109 4
2. Σερβία 2-0 161-131 4
3. Κίνα 0-2 138-155 2
4. Αίγυπτος 0-2 102-155 2