Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U17: ΗΠΑ-Αυστραλία στον τελικό (+vds)

aus-esp u17Repeat του τελικού του Παγκοσμίου πρωταθλήματος U17 του 2012 θα έχουμε στο Ντουμπάι! ΗΠΑ εναντίον Αυστραλίας συγκεκριμένα, αφού οι μεν Αμερικανοί νίκησαν στον πρώτο ημιτελικό τη Σερβία 89-68 και οι δε “μπούμερς” ανέτρεψαν διαφορά 22 πόντων και νίκησαν στην παράταση την Ισπανία 80-74Η απίθανη ομάδα του Μαρκ Γουάτκινς (που απέκλεισε και την Ελλάδα στους “16”) βρέθηκε πίσω στο σκορ με 21-43 στο 17′, ωστόσο δεν τα παράτησε ποτέ. Ροκάνισε τη διαφορά, τελείωσε το ματς με σερί 8-0 στα τελευταία δύο λεπτά και έστειλε το ματς στην παράταση με κλέψιμο και λέι-απ στον αιφνιδιασμό. Υστερα από τέτοια ανατροπή θα ήταν σχεδόν αδύνατο να χάσει…

Ενα ημίχρονο πάλεψε η Σερβία για το “θαύμα” στον άλλον ημιτελικό, στο τέλος όμως υποτάχθηκε φυσιολογικά σε μία ανώτερη -κυρίως αθλητικά- και πιο “γεμάτη” ομάδα. Οι ΗΠΑ επικράτησαν με 89-68, ωστόσο τα… χρειάστηκαν πάντως από τους Σέρβους, stoneοι οποίοι τους έβαλαν δύσκολα με τις “κλειστές” άμυνες τους επί ένα ημίχρονο και στο 17′ προηγήθηκαν για πρώτη -και τελευταία- φορά στο σκορ με 31-29.

Οι Αμερικανοί χρειάστηκαν 18 λεπτά για να βάλουν το πρώτο τους τρίποντο και επί ένα ημίχρονο δεν είχαν απάντηση στον Στεφάν Πένο (13π.), από εκεί και πέρα όμως έκαναν πιο έντονη την άμυνα τους και εκμεταλλεύτηκαν την κυριαρχία τους κάτω από τα δύο καλάθια (κυρίως με τους Στόουν, Σουάνιγκαν) για να δημιουργήσουν μία διψήφια διαφορά, η οποία έφτασε μέχρι και τους 23 πόντους (89-66). Οι Σέρβοι τελείωσαν το ματς με ποσοστό 30,9% εντός πεδιάς απέναντι στην επιθετική άμυνα των Αμερικανών, οι οποίοι μάζεψαν 19 περισσότερα ριμπάουντ (22 επιθετικά).

Οι αγώνες κατάταξης (9-16)

Αμερικανική υπόθεση αποδείχθηκαν οι αγώνες για τις θέσεις 5-8. Το Πουέρτο Ρίκο νίκησε τη Γαλλία 70-63 χάρη σε ένα κρίσιμο σερί 10-0 στην τέταρτη περίοδο που μετέτρεψε το 46-50 σε 56-50. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον είχε επίσης η μονομαχία του Αλβάρο Τόρο με τον Στεφάν Γκομπόλ, με τον Πορτορικανό φόργουορντ να αναδεικνύεται (και σε can-chnαυτήν) νικητής. Στο άλλο ματς, ο Καναδάς έκανε ένα σερί 12-0 στις αρχές της δεύτερης περιόδου και κατάφερε να νικήσει την Κίνα 92-81, βάζοντας 72 πόντους μέσα από τη ρακέτα!

Εστω και δύσκολα, η Ιταλία κατάφερε να νικήσει την Ανγκόλα 77-71 και να διεκδικήσει αύριο την 9η θέση της διοργάνωσης κόντρα στην Αργεντινή. Οι “ατζούρι” έκαναν 20 κλεψίματα αλλά ξεμπέρδεψαν στο τελευταίο δεκάλεπτο και για την ακρίβεια στα τελευταία τρία λεπτά χάρη σε 9 συνεχόμενους πόντους από τους Μπολπίν, Μορέτι, οι οποίοι μετέτρεψαν το εύθραυστο 66-65 σε 75-65.

Σαρωτική ήταν η Αίγυπτος στον αγώνα για τις θέσεις 13-16 με τις Φιλιππίνες, τις οποίες συνέτριψε 92-67 παρ’ ότι έκανε 31 λάθη! Η διαφορά στα ριμπάουντ (61-31) ήταν πολύ πιο καθοριστική, αφού οι Αιγύπτιοι προηγήθηκαν από νωρίς και δεν δυσκολεύτηκαν καθόλου απέναντι στη δευτεραθλήτρια Ασίας. Εύκολο έργο είχε και η Ιαπωνία στον άλλον αγώνα για τις θέσεις 13-16 με τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, καθώς επικράτησε με 91-49.

Τα αποτελέσματα της ημέρας

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

ΗΠΑ-Σερβία 89-68   Νιούμαν 15π. – Ρακίτσεβιτς 19π., Πένο,   Στογιάνοβιτς 18π.
Αυστραλία-Ισπανία 80-74
(παρ.)
  Χάμφρις 22π., 8ρ., 5κ., Γουίλσον 13π., 11ρ. – Σορόγια 15π.

ΘΕΣΕΙΣ 5-8

Κίνα-Καναδάς 81-92   Ζάο 25π., Χου 19π., 10ρ. – Εκιορ 21π., 9ρ., Φρέιζερ 18π.
Π. Ρίκο-Γαλλία 70-63   Τόρο 21π., 18ρ., Κρουζ 18π. – Γκομπόλ 17π., 11ρ.

ΘΕΣΕΙΣ 9-12

Ιταλία-Ανγκόλα 77-71   Μορέτι 23π., Πέκια 16π., 8ρ., 5κλ. – Αμάντιο 26π., Ντε Σόουζα 17π., 10ρ.
Ελλάδα-Αργεντινή 54-65   Χαραλαμπόπουλος 13π., 7ρ. – Φιέγερουπ 14π., 10ρ., 3κλ.

ΘΕΣΕΙΣ 13-16

Ιαπωνία-Φιλιππίνες 91-49   Μάκι 24π., Μούτο 17π. – Μοχάμαντ 16π., 3κλ.
Αίγυπτος-Η.Α.Ε. 92-67   Μετβαλί 24π., 12ρ., 4κλ., Καλάφ 19π., 13ρ., 4κ. – Νιέτο 20π.