Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U17: Αδοξο τέλος για την Ελλάδα (+vd)

koniarisΠρόωρο τέλος είχε το ταξίδι της Εθνικής Παίδων στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U17 του Ντουμπάι -τουλάχιστον ως προς τη διεκδίκηση ενός μεταλλίου. Η Ελλάδα γνώρισε την ήττα στη φάση των “16” από την Αυστραλία με 84-76 και έτσι θα περιοριστεί στη διεκδίκηση μιας θέσης από την 9η έως τη 16η του τουρνουά (την Πέμπτη στις 17:45 με αντίπαλο την Αίγυπτο), χάνοντας έτσι μία τεράστια ευκαιρία για νέα διάκριση.

Ο Αντώνης Κόνιαρης έβαλε 11 από τους 21 πόντους του στην τέταρτη περίοδο και ήταν αυτός που έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης στα τελευταία λεπτά μαζί με τον Ντουζίδη, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν επίσης οι Χαραλαμπόπουλος, Παπαγιάννης για την Εθνική, η οποία “πλήρωσε” ακριβά το κακό τρίτο δεκάλεπτο. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προηγήθηκε 39-37 στο 21′ αλλά από εκεί και πέρα έπαθε μπλακ-άουτ, δέχτηκε σερί 8-0 και είδε τους “μπούμερς” να ξεφεύγουν με 52-42, μία διαφορά που ανέβηκε μέχρι και τους 14 πόντους στο τέλος του δεκαλέπτου (52-66).

Η Ελλάδα ήταν ακόμα πίσω στο σκορ με 62-74 στο 34′, όταν αποφάσισε να κάνει την απέλπιδα προσπάθεια. Το έπραξε χάρη σε 9 συνεχόμενους πόντους από τους Ντουζίδη, Κόνιαρη, Μουράτο και στα 40” έριξε τη διαφορά ακόμα και στους δύο πόντους (76-78). Αυτοί όμως ήταν και οι τελευταίοι πόντοι της στο παιχνίδι. Μετά το λάθος του Κλαρκ gre-ausη Εθνική είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει το παιχνίδι αλλά ο Μουράτος ήταν άστοχος στα 28” (είχε 3/16 σουτ σε όλο το ματς) και το ματς οδηγήθηκε στο παιχνίδι των φάουλ και των βολών. Εκεί όπου οι Αυστραλοί απλά δεν λάθευαν…

Η Αυστραλία τελείωσε το παιχνίδι με 27/30 ελεύθερες βολές, κέρδισε συνολικά 9 περισσότερα λάθη και δεν “πλήρωσε” ούτε τα διπλάσια λάθη που έκανε (22 έναντι 11 της Ελλάδας). Κι αυτό διότι μάζεψε 22 ριμπάουντ παραπάνω, με τον Αϊζακ Χάμφρις να νικάει κατά κράτος τους Ελληνες ψηλούς κάτω από τα δύο καλάθια.

ΕΛΛΑΔΑ-ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ 76-84
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 36-37, 52-66, 76-84
ΕΛΛΑΔΑ (Παπανικολάου): Κόνιαρης 21 (3τρ., 5ρ., 4κλ.), Ντουζίδης 11 (3), Μιλεντίγιεβιτς 3 (1), Φλιώνης, Μιχαλούτσος, Πεφάνης 2, Δίπλαρος 2, Μουράτος 8 (1τρ., 3/16σ., 3κλ.), Παπαγιάννης 12, Χαραλαμπόπουλος 17 (1τρ., 7ρ., 4ασ.).
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Γουάτκινς): Βασίλιεβιτς 13 (1), Χόντγκσον 2, Ογουις 9 (1), Γουίλσον 12 (8ρ.), Ακιντόλα, Νόι 8 (1), Κλαρκ 13, Γουάιτ, Φρόλινγκ 7 (8ρ.), Χάμφρις 20 (16ρ.).

Το πρόγραμμα των αγώνων κατάταξης 9-16

Ιαπωνία-Ιταλία (11:00)
Ανγκόλα-Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα (13:15)
Φιλιππίνες-Αργεντινή (15:30)