Παλικαρίσιο διπλό ο Πιερικός Αρχέλαος!

Ακατάλληλο για καρδιακούς ήταν το παιχνίδι που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 26ης αγωνιστικής στον βόρειο όμιλο της Β΄Εθνικής! Ο Πιερικός Αρχέλαος έκανε την ανατροπή στην τελευταία περίοδο, επιβλήθηκε του Ανατόλια με 72-70 και με την τέταρτη σερί νίκη του στο πρωτάθλημα μπόρεσε να ανέβει πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, αφήνοντας πίσω του τόσο τη ΧΑΝΘ, όσο και τον Φίλιππο Βέροιας.

Οι Τσιρογιάννης, Γκογκίδης και Τοπούζης ήταν οι καλύτεροι παίκτες από την ομάδα του Στέλιου Χατζηιωάννου, ο “ήρωας” της τελευταίας στιγμής όμως ήταν ο Καραγκιολίδης, ο οποίος σημείωσε το νικητήριο σουτ 22,7 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη. Στην αντίπερα όχθη, οι Πρωτούλης, Γαλανίδης και Τζουβάρας πρωταγωνίστησαν τόσο στο εκτελεστικό, όσο και στο δημιουργικό κομμάτι για το Ανατόλια, το οποίο ήταν ανώτερο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να βάλουν τους εννέα από τους πρώτους 10 πόντους του αγώνα, να προηγηθούν με 14-5 και με ένα νέο ξέσπασμα να ξεφύγουν με 33-23 στο 17′. Με εξαίρεση το σημείο που ο Πιερικός Αρχέλαος προηγήθηκε με 14-16 στο 8′ χάρις σε ένα σερί 11-0, το Ανατόλια διατηρούσε με άνεση επί 33-34 λεπτά τον έλεγχο στο ματς. Στο 23′ ξέφυγε μάλιστα για δεύτερη φορά με διψήφια διαφορά πόντων (42-32) και στα μέσα της τέταρτης περιόδου προηγήθηκε με 60-51.

Τραυματίστηκε ο Συμεωνίδης

Κάπου εκεί όμως τα προβλήματα με τα φάουλ συσσωρεύτηκαν επικίνδυνα για το Ανατόλια, το οποίο έχασε και από το 26′ και τον Συμεωνίδη με διάστρεμμα. Παράλληλα, ο Τσιρογιάννης αποφάσισε να φέρει μόνος του τα πάνω κάτω. Ο 16χρονος πόιντ γκαρντ πέτυχε επτά συνεχόμενους πόντους μέσα σε ένα λεπτό και η ομάδα της Κατερίνης προηγήθηκε στο 36′ (60-62) για πρώτη φορά ύστερα από το 8ο λεπτό χάρις σε ένα νέο σερί 11-0!

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν για γερά νεύρα, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσουν διαρκώς το προβάδισμα, μέχρι το νικητήριο καλάθι του Καραγκιολίδη 22 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη. Στην επόμενη επίθεση ο Γαλανίδης αστόχησε σε λέι-απ αλλά η μπάλα βγήκε εκτός γηπέδου υπέρ των γηπεδούχων. Με 2,6 δευτερόλεπτα να απομένουν στο χρονόμετρο το Ανατόλια είχε άλλη μία ευκαιρία, ωστόσο το σουτ του Τζουβάρα πέρα από δύσκολο, ήταν και απελπιστικά άστοχο…

ΑΝΑΤΟΛΙΑ-ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ 70-72
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 33-29, 55-49, 70-72
Διαιτητές: Μαντήλας-Ζιώγας
ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Γκαϊτατζής): Πρωτούλης 17, Βρεττάς 4, Σιώπης, Γαλανίδης 20 (3), Συμεωνίδης 5, Σταματόγιαννης, Τζουβάρας 10, Βεργίνης 4, Κοτσάνος 10.
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηιωάννου): Γκοντόπουλος 10 (2), Καλτσουνάς, Γκογκίδης 17 (3), Καραγκιολίδης 13, Τοπούζης 11, Κωνσταντινίδης 4, Τσιρογιάννης 17 (3).