Πανελλήνιο Εφήβων (Β’ Φάση): Α΄Όμιλος, 1η αγωνιστική

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε του Αστέρα Καβάλας με 78-60, στο Εθνικό Αθλητικό Κέντρο Σταυρούπολης, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Β’ φάσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων.

Ο Πιερικός Αρχέλαος ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο, διατήρησε το προβάδισμα του και σταδιακά το διεύρυνε, με αποτέλεσμα να φτάσει μέχρι και στους δώδεκα πόντους (21-33) 1’ 52” πριν τη λήξη του ημιχρόνου, η οποία βρήκε την ομάδα της Κατερίνης μπροστά στο σκορ με 25-36. Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο τετράλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πιερικός Αρχέλαος ξέφυγε κι άλλο στο σκορ και προηγήθηκε με 33-51, 3’ 45” πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με την ομάδα της Καβάλας να μειώνει σε 43-56, σκορ το οποίο ήταν και το τελικό της περιόδου. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα της Κατερίνης διαχειρίστηκε τη διαφορά και έφτασε στην τελική νίκη με 60-78.

Στο άλλο παιχνίδι, με το.. δεξί μπήκαν και τα Νέα Μουδανιά επικρατώντας έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι της Καστοριάς με 56-54.