Πανελλήνιο Παίδων (3η μέρα): Νίκες στο… νήμα για Πανιώνιο, Παναθηναϊκό

Συγκλονιστικό φινάλε είχαν και οι δύο αγώνες της 3ης ημέρας του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος παίδων, με τον μεν Πανιώνιο να επικρατεί της Καστοριάς χάρη στο τρίποντο του Παναγιώτη Τσιμπούκη στην εκπνοή της αναμέτρησης, τον δε Παναθηναϊκό να καταβάλει τον Μαντουλίδη με τις βολές του Γιάννη Μιχαλούτσου στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Στο μεγάλο ντέρμπι της ημέρας, το ανταγωνιστικό τέταρτο δεκάλεπτο… έσωσε ένα πολύ νευρικό παιχνίδι, στο οποίο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη επί του Μαντουλίδη με 47-45 διατηρώντας “ζωντανές” τις ελπίδες του για τον τίτλο. Οι «πράσινοι» κατάφεραν από την αρχή να πάρουν τα ηνία, ο Μαντουλίδης προσπάθησε να αντισταθεί στα μισά της πρώτης περιόδου, αλλά ο Παναθηναϊκός με δύο τρίποντα του Φωτεινάκη αύξησε το προβάδισμα στο +11 (28-17). Η συνέχεια ήταν κακή με τις δύο ομάδες να μην… βρίσκουν το καλάθι, αλλά οι «πράσινοι» έχοντας κάποιες καλές στιγμές κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα (38-28  στο 28’).

Το σκηνικό άλλαξε στην τέταρτη περίοδο με τον Μαντουλίδη να ανεβάζει στροφές και να φέρνει τη διαφορά στον πόντο (45-46, 1.26” πριν από τη λήξη) χάρη στο γκολ φάουλ του Παπαδόπουλου. Η νευρικότητα ήταν αυτή που χαρακτήριζε τη συνέχεια, γεμάτη από πολλά λάθη. Ο Παναθηναϊκός κέρδισε βολές με τον Μιχαλούτσο, ο οποίος διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα, ενώ ο Κολλιάς είχε τη δυνατότητα να πάρει τη νίκη αλλά δεν ευστόχησε στο τρίποντο που επιχείρησε.

Σοκ στην εκπνοή

Σαφώς καλύτερο ποιοτικά ήταν το δεύτερο παιχνίδι μεταξύ του αήττητου Πανιωνίου και της ουραγού Καστοριάς (64-61), που ουσιαστικά… αυτοκτόνησε στα τελευταία λεπτά. Ο Πανιώνιος βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο όταν… εξαπέλυσε μία ασφυκτική πίεση σε όλο το γήπεδο, προκαλώντας 5 λάθη στα τελευταία 2,5 λεπτά! Οι “κυανέρυθροι” ακολουθούσαν στο σκορ επί 40 λεπτά, ωστόσο τελείωσαν το ματς με σερί 8-0 χάρη στην άμυνά τους και στο τέλος “έκλεψαν” και τη νίκη με το τρίποντο που πέτυχε ο Τσιμπούκης στην εκπνοή.

Εύκολο έργο είχε στο βραδινό παιχνίδι της 3ης ημέρας το Ηράκλειο, το οποίο νίκησε τον Σπόρτιγκ Πάτρας με 58-44. Η κρητική ομάδα «έχτισε» από το πρώτο δεκάλεπτο διψήφια διαφορά πόντων (στο 24’ το σκορ ήταν 21-36) και τη συντήρησε μέχρι το τελευταίο λεπτό, χωρίς να αγχωθεί ουσιαστικά σε κανένα σημείο απέναντι στην ομάδα-έκπληξη της δεύτερης ημέρας.

Διαιτητές: Φακίτσας-Γερακίνης
ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ (Κοκκινόπουλος): Γεροθανάσης, Κυρίδης 2, Παπαδόπουλος 3, Καμάρας, Γκαβέζος, Ρεφατλάρι 6, Συρόπουλος 12, Γκολιάς 7 (2), Μούτσογλου, Ανδρεάδης 15.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γκούρας): Κακαργιάς 5 (1), Κατράντζης 3 (1), Φωτεινάκης 10 (1), Σακελλαρίου 4, Παπαγεωργόπουλος 2, Σουλιώτης 10, Ταμπιζίβας, Μιχαλούτσος 13 (1).

ΚΑΣΤΟΡΙΑ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ  61-64
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-16, 32-28, 46-46, 61-64
Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Σπυρόπουλος
ΚΑΣΤΟΡΙΑ (Καραταγλίδης): Βλάχος 15 (1), Μακράς 7, Καραβατάκης 11 (3), Χότζα 8, Μπέγος 18 (5), Μυλωνάς 2.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Φατούρος): Τολιόπουλος 10 (1), Τσιλάγας 16 (2), Βουζουνεράκης, Μιχαηλίδης, Τζάβαλος 2, Ζούρντα 2, Αλεξιάς 4, Μπίλλης 17, Τσιμπούκης 11 (1), Σκιαδάς, Παππάς 2.

ΣΠΟΡΤΙΓΚ ΠΑΤΡΑΣ – ΗΡΑΚΛΕΙΟ 44-58
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-18, 21-30, 30-45, 44-58
Διαιτητές: Τσιαπλής-Ραχιώτης
ΣΠΟΡΤΙΓΚ ΠΑΤΡΑΣ (Λαμπρόπουλος): Κούτρας, Παρίσης 9, Βεργανελάκης 10, Διπλάρος, Μπαμπούνης 4, Μαρίνος, Παπαγεωργίου, Καννελόπουλος 14, Αγγελακόπουλος 4, Τουλάτος 3.
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Σηφομιχελάκης): Σταράκης 14 (2), Τσαγκαράκης, Θεοδωρίδης 5 (1), Κριτσωτάκης 8, Κολαρετάκης, Φραγκιαδάκης 7 (1), Στρατάκης 16, Παπαδούλης 8 (1).